Buldan, gazeteci kadınlarla bir araya geldi

İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararına ilişkin gazeteci kadınlarla bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kadın kazanımlarına yapılan darbelerin devamıdır.” dedi. 

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, gazeteci kadınlarla bir araya geldi. Fotoğraf: MA

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına ilişkin İstanbul’da bir otelde gazeteci kadınlarla bir araya geldi. Toplantının yapıldığı salona, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” pankartı asıldı. Toplantıya gazetecilerin yanı sıra HDP’nin kadın vekilleri de katıldı.

‘Kadınlara yapılmış bir darbedir’

Toplantıda konuşan Buldan, milyonlarca kadının güvence hakkını savunan İstanbul Sözleşmesi’nin bir gecede feshedildiğini hatırlatarak, “Bu durum kadınlara yapılmış bir darbedir. Birçok alanda yapmış olduğu darbelere eklenen yeni bir darbe daha eklendi. Bu darbe elbette ki bir ilk değil. Ne aniden ne de birdenbire yapılmış bir darbe. Sözleşmenin feshedilmesi kadın kazanımlarına yapılan darbelerin devamıdır.” dedi.

‘Kadınların mücadele tarihi çok şey öğretmiştir’

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ve kadına yönelik şiddet tarihinin çok eski olduğuna vurgu yapan Buldan, “Her alanda örgütlü bir mücadele vardır. Kadınların yaşam alanlarında yürütmüş oldukları mücadele tarih açısından bizlere çok şey öğretmiştir. En örgütlü mücadeleyi temsil etmektedir.” şeklinde konuştu.

HDP’nin “kadın partisi” olduğunu belirten Buldan, “Kadın mücadelesini etkin yürüten, kadınların kendilerine yönelik saldırılar karşısında bir mücadele yürüten bir yerdir HDP.” dedi.

‘Kadını sadece oy deposu olarak gören iktidar var’

Siyaset arenasında kadını sadece bir oy deposu olarak gören bir iktidar olduğunu ifade eden Buldan, “Kadınları düşman olarak görmekte örgütlü kadın gücünü zayıflatmak için etkin bir mücadele yürütmektedir. Bu saldırılar tüm kadınlara ve tüm kadın kazanımlarına yöneliktir. Özellikle kadınların birçok kazanım elde ettikleri kadın siyasetinin adresi olan HDP tekçi iktidarın saldırıları ile her zaman karşı karşıya kalmaktadır.” ifadelerini kullandı.

‘Bir çok kadın siyasetçimiz tutuklanmıştır’

Partisinin kadın politikalarını anlatarak konuşmasını sürdüren Buldan, eşbaşkanlık sistemi, Parlamento Kadın Grubu, Kadın Meclisi gibi kazanımlarına değindi. Buldan, bu kazanımların Türkiye siyasi tarihinde bir ilk olduğuna vurgu yaparak, şunları ifade etti:

“Eş başkanlık sistemimize darbe yaparak birçok kadın siyasetçimiz tutuklanmıştır. Bu kadar kadın siyasetçinin cezaevinde olması da bir ilktir. Siyaset özgürlüğü ellerinden alınan kadınlardır. Bu kadın iradesine yöneltilmiş tekçi bir erkek darbesidir. AKP-MHP’nin kadınlara yapmış olduğu darbe bu şekilde bilinmelidir. Bütün kadın kurumlarımız kayyım eliyle kapatılmıştır.”

 ‘Hedef tüm kadınlar ve kazanımlardır’

İstanbul Sözleşmesi’nin de bu şekilde hedef haline geldiğini belirten Buldan, “Tekçi erkek iktidarı kadın siyasetçilerimize yönelik saldırarak darbe sürecini devam ettirmiştir. Cezaevleri siyasi kadın tutsakların en fazla olduğu dönemdir. Görünürde darbenin hedefi bir siyasi parti olarak algılanabilir ama bunun hedefi tüm kadınlar ve kazanımlardır.” diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan (ortada), HDP Kadın Sözcüsü Ayşe Acar Başaran (solda) HDP Milletvekili Hüda Kaya (sağda) Fotoğraf: MA

‘Asla kabul etmiyoruz’

İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmış olmasının erkek iktidarın bir lütfu olmadığını belirten Buldan, şunları kaydetti:

“Kadınların bin bir emekle elde ettiği bir kazanımdır. Toplumsal cinsiyet eşitliğine karşı gerekli dönüşümü hedefleyen devlete yükümlülükler veren anayasal nitelikte bir metindir. Hayati önem taşımaktadır. Bu kapsayıcılığı ile kadınların bir anayasası niteliğindedir. Bunun feshedilmesini kadınlar olarak kabul etmediğimizi, tek adamın çıkardığı kararın hükümsüz olduğunu belirtiyorum. Neler yapabiliriz, hangi noktalarda ortaklaşabiliriz diye konuşabiliriz.”

Yaşananları konuşmanın ve tartışmanın önemli olduğunun altını çizen Buldan, “İstanbul Sözleşmesi Meclis’te bütün partilerin imzasıyla kabul edilen bir metindir. Ancak tek adamın kararı ile feshedilmiştir. Ve bu anayasaya aykırıdır. Tek adamın iradesi asla halkın iradesinden üstün değildir. Asla kabul etmiyoruz. Bu kararı verecek ortak mücadeleyi burada tartışmak önemli ve kıymetlidir.” ifadelerini kullandı.

Buldan’ın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı devam etti. 

Kaynak: MA