Buldan: Görüşme hükümetin keyfine göre olmamalı

Aralarında eski bakan ve siyasetçilerin de olduğu bir Uluslararası Barış Heyeti, İmralı’da tutulan Öcalan’ın ailesi ve avukatları ile görüştürülmemesi konusunda HDP Eşgenel Başkanı Pervin Buldan’ı ziyaret etti.

Buldan, her tutuklu gibi Öcalan’ın da ailesi ve avukatlarıyla görüşebilmesi gerektiğini belirtirken, “Görüşme hükümetin keyfine göre olmamalı” dedi.

Heyet ile Buldan ortak açıklama yaptı.

İzlanda eski İçişleri ve Adalet Bakanı Ogmundur Jonasson ile Avrupa Parlamentosu üyesi ve İngiliz İşçi Partisi Milletvekili Julie Ward’ın da bulunduğu Uluslararası Barış Heyeti, HDP Eşgenel Başkanı Pervin Buldan’ı Genel Merkez’de ziyaret etti. Ziyaret sonrası Buldan ve heyet ortak açıklama yaptı.

Öcalan ile en son 7 ay önce görüşüldü

HDP Eşgenel Başkanı Pervin Buldan, İmralı Adası’nda tutulan Öcalan’ın 6 aydan bu yana ailesi ve avukatları ile görüştürülmediğini söyledi. Gelen heyetin bu konuyla ilgilendiğini ve birkaç gün temaslarda bulunacağını belirten Buldan, açlık grevlerinden sonra Öcalan ile birkaç görüşme gerçekleştiğini söyledi. Buldan, “7 Ağustos 2019 tarihinde avukatlarla görüşme yapıldı. Bu görüşme ile açlık grevleri de sonlandırıldı. Daha sonra 12 Ağustos 2019’da ailesi adına kardeşi Mehmet Öcalan ile görüşme oldu. Bu tarihlerden sonra herhangi bir görüşme gerçekleşmedi ve 6 ay bitti, 7 ayına girecek” diye konuştu.

‘Öcalan her tutuklu gibi görüşebilmeli’

Pervin Buldan, cezaevlerinde bulunan bütün tutuklu ve hükümlüler aile ve avukat görüşmelerini nasıl gerçekleştiriyorsa Öcalan’la da aynı hukuki çerçevede hem ailesi hem de avukatları ile görüşme hakkı bulunduğunu belirtti. Buldan, “Bu meselede hükümetin keyfine bağlı olarak hükümetin istediği zaman bu görüşmelerin yapılıp yapılmaması anlayışından vazgeçilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Ward: Adalet Bakanlığı yanıt vermedi

Heyet adına İngiliz İşçi Partisi ve Avrupa Parlamentosu üyesi Julie Ward da bir açıklama yaptı. Ward’ın açıklamasını HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eşgenel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy çevirdi.

Julie Ward, Ankara, Diyarbakır ve İstanbul’da 3-4 günlük temaslarda bulunacaklarını söyledi. Ward, İmralı’da yapılan son görüşmede Öcalan’ın hem Türkiye’nin Suriye konusundaki güvenlik kaygılarını, hem de açlık grevi konusundaki hassasiyetini bildiklerini söyledi. Öcalan’ın durumu ailesi ve avukatları ile görüştürülmemesi konusunda kendi hükümetlerini bilgilendireceklerini ifade eden Ward, bu çerçevede pek çok kesimle görüşme yapacaklarını aktardı. Ward, bir soru üzerine Adalet Bakanlığı ile de görüşmek için yazışma yaptıklarını ancak daha önce olduğu gibi yanıt alamadıklarını söyledi.

Ward, HDP, önceki dönem Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş ve tutuklu belediye başkanları konusunda ciddi kaygıları bulunduğunu da ifade etti.