Buldan: Halkımız iddianameyi bugün AKP’ye iade etmiştir

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, partilerine kapatma davası açan iktidarın Newroz’un kutlandığı meydana bakmasını isteyerek, “Bu meydan AKP’nin hazırlamış olduğu kapatma davasıyla ilgili iddianamenin geri gönderildiğinin bir resmidir. Halkımız o iddianameyi AKP’ye bugün iade etmiştir.” dedi.

Buldan, partilerine kapatma davasıyla birlikte 687 kişi hakkında da siyaset yapma yasağı talep edildiğini hatırlatarak, “Bir gider bin geliriz, 6 milyon, 12 milyon insan siyaset yapmaya hazırdır.” şeklinde konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan İstanbul Yenikapı’daki Newroz kutlamasında konuştu Fotoğraf: MA

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İstanbul Yenikapı’da yüzbinlerin katıldığı Newroz kutlamasında konuştu. Buldan, ülkenin önemli bir dönüm noktasından geçmeye hazırlandığını belirterek, “Türkiye halkları ya karanlığı ya da aydınlığı seçecek. Türkiye halkları ya faşizmi ya da demokrasiyi, Türkiye halkları aydınlıktan, çoğulculuktan, demokrasiden yana olan tüm halklarımız biliyor ve inanıyoruz ki bu karanlık gidişata dur diyecek.” dedi. 

‘Bütün hatalarının bedelini HDP’ye ödetmeye çalışıyorlar’

Hiç kimsenin geleceklerine dair karar alamayacağına vurgu yapan Buldan, şöyle devam etti: “Türkiye tarihinde böyle bir gelişme yoktur. AKP hükümetine bizim geleceğimizle yarınlarımızla ilgili gençlerimizin hayatıyla ilgili kararlar almasına izin vermeyeceğiz. Biz biliyoruz ki onlar kendi yaptıkları hataları bizleri hedef göstererek kapatmaya çalışıyorlar. Hem içeride hem dışarıda bütün krizlerin nedeni elbette ki AKP hükümetinin bu yanlış politikalarından kaynaklanıyor. Şimdi yaptıkları bütün hataların bedelini kadınlara HDP’ye, Kürtlere bu ülkenin işçilerine bu ülkenin emekçilerine ödetmeye çalışıyorlar.”

‘Halkımız o iddianameyi AKP’ye bugün iade etmiştir’

Buldan, konuşmasında tecrit, İstanbul Sözleşmesinin feshedilmesi, ekonomik sorun, işsizlik, partilerinin kapatılmasına yönelik girişimler, Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesine de değindi. Buldan, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“AKP hükümeti, bize kapatma davası açan iktidar bugün bu meydana baksın. Yarın Amed meydanına baksın. Bu meydana bakıp iradesinin, halkının HDP’ye nasıl sahip çıktığını bir kez daha görsün. Sağ olun sevgili halkımıza teşekkür ediyoruz hepinize. Ve bu meydan AKP’nin hazırlamış olduğu kapatma davasıyla ilgili iddianamenin geri gönderildiğinin bir resmidir. Halkımız o iddianameyi AKP’ye bugün iade etmiştir.” Buldan, tek kişi kalsalar dahi bayrağın yere düşmeyeceğine vurgu yaptı.

‘İstanbul Sözleşmesi kadınlar bitmedi demeden bitmeyecek’

Bir kararname ile İstanbul Sözleşmesinin kaldırıldığına dair bir haberle uyandıklarını belirten Buldan, şunları kaydetti:

“Buradan seslenmek istiyoruz. Beyler, efendiler son sözü kadınlar söyler. İşte o yüzden İstanbul Sözleşmesi kadınlar bitirmeden asla bitirilmeyecek bir anlaşmadır. Bu sözleşme TBMM’de bütün partilerin ortak kararı ile çıkarılmış bir sözleşmedir. Tek bir kişinin bir adamın ‘bunu iptal ediyorum’ diyerek bitirilemeyecek olan bir sözleşmedir. Bu ülkede her gün kadınlar öldürülür, tacize, tecavüze uğrarken, bu sözleşmenin iptal edildiğine dair çıkarılan yasayı asla tanımıyoruz, hükümsüzdür diyoruz ve kabul etmiyoruz.”

‘12 milyon siyaset yapmaya hazırdır’

HDP’nin kapatma davasında aynı zamanda 687 kişi hakkında siyaset yasağı getirilmesi talebinin de olduğunu hatırlatan Buldan, “Amaçları bugün halkın yanında olan cezaevlerinde olan her yerde mücadele eden insanları siyaset dışı bırakmaktır. Ama bu emellerine asla ulaşamayacaklar. Bir gider bin geliriz, siz 687 kişiye siyaset yasağı getirseniz de 6 milyon, 12 milyon insan siyaset yapmaya hazırdır. Hangi HDP’liyi siyaset dışına atabilirsiniz. Bu meydanlar böyle dolu ve coşkulu iken sizlerin gücü bizi siyaset dışı bırakmaya yetmeyecek. Bunu asla kabul etmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Fotoğraf: MA

‘2013 Newroz manifestosunun arkasındayız’

HDP olarak hala 2013 Newroz manifestosunun arkasında olduklarına vurgu yapan buldan, “Çünkü bu ülkenin gerçek anlamda bir barışa ihtiyacı olduğunu biliyoruz ama onlar bunu tercih etmediler ve manifestoyu yok saydılar. Tecridi daha da derinleştirdiler. Sayın Öcalan ile ailesi ve avukatlarının görüş yapmasını bile yasakladılar. Kendi çıkardıkları yasalara bile inançları ve güvenleri yok.” dedi. 

‘Tecrit insanlık suçudur’

Tecridin bir insanlık suçu olduğunu belirten Buldan, “Her cezaevinde olan insan gibi Sayın Öcalan’ın da ailesi ve avukatları ile görüşme yapma hakkı yasal ve meşrudur. Bunu engellemek tecridi daha da derinleştirmek Kürt sorununu çözümsüzlüğe itmek bu ülkeye bir fayda getirmez.” şeklinde konuştu.

Artık tek bir insanın bile bırakın hayatını yitirmesini ayağının taşa değmesini istemediklerini söyleyen Buldan, “Bunun için aklıselim davranmak devlet aklını iyi kullanmak lazım. Çözümsüzlükte ısrar etmek yanlış bir politikadır. Çıkardığınız yasalara sizleri bir kez daha uymaya çağırıyoruz. Tecridin son bulması için AKP hükümetine ve Adalet Bakanına sesleniyoruz.” dedi. 

‘Barış istemek sadece bize bırakılmamalı’

Barışı istemenin sadece kendilerine bırakılmamasını isteyen Buldan, şöyle devam etti:

“Barışı istemek herkesin sorunu olmalı, barışı talep etmek hepimizin tek amacı olmalı. Bu ülkeye barış gelirse inanıyoruz bu ülkede yaşanan bütün krizler biter. Ben bir kez daha hepinizin tüm halklarımızın kadınlarımızın gençlerimizin Newroz bayramını bir kez kutluyorum. Newroz’un barışa, kardeşliğe, özgürlüğe ve demokrasiye vesile olmasını temenni ediyorum. Newroz pîroz be.”

Kaynak: MA