Buldan: HDP’den koparabileceğiniz tek parça tabelasıdır onu da vermeyeceğiz

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, iktidara seslenerek “Kapatma davasıyla sizin HDP’den koparabileceğiniz tek bir parça ancak olsa olsa HDP’nin bir tabelası olabilir.” diyerek, tabelalarını da vermeyeceklerini söyledi.

İktidarın iktidarının devamı için İstanbul Sözleşmesi’nden çekilerek milyonlarca kadını, LGBT+’ları, çocukları ölümle yüz yüze bıraktığını söyleyen Buldan, “İktidar bundan sonra her kadın cinayetinin suç ortağıdır, faili ve sorumlusudur.” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Fotoğraf: Arşiv

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin TBMM Grup Toplantısında konuştu. Buldan, konuşmasına geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Kürt dili ve tarihi üzerine çalışmalarıyla tanınan eski HDP Milletvekili Prof. Dr. Kadri Yıldırım’ı anarak başladı.

30 Mart 1972’de Kızıldere’de yaşamını yitiren Mahir Çayan ve arkadaşlarını da anan Buldan, “Onların hayatlarını devrimci dayanışmanın en büyük örneği olarak feda etmesi bugün de mücadelemize ışık tutmaktadır, bizlere yol göstermektedir. Bu yolda hep birlikte dayanışmayla, güç birliğiyle ilerleyeceğiz.” dedi.

‘Parlamento devre dışı bırakıldı’

Halkın sorunlarına çözüm üretmesi gereken parlamentonun devre dışı bırakıldığına işaret eden Buldan, şöyle konuştu:

“Meclis’in denetim yetkisini ortadan kaldırdılar. Kuvvetler ayrılığını ortadan kaldırıp, tek adamın kuvvetler birliğine dönüştürdüler. Bağımsız olması gereken yargıyı sarayın baskı aracı haline getirdiler. Anayasayı ve yasaları rafa kaldırdılar. Bunun örneklerini her gün görüyoruz. Kararlar artık anayasaya ve hukuka göre değil, tek adamın iki dudağı arasından çıkacak fermana göre alınmaktadır.”

‘Seçme hakkına darbe yaptılar’

Demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan muhalefeti dinleme, ortak akıl oluşturmak yerine muhalefete savaş açıldığını belirten Buldan, “Demokrasinin en temel ilkesi olan seçme seçilme hakkına darbe yaptılar. Milyonlarca Kürdün iradesini yok sayarak HDP belediyelerini gasp ettiler. Bunun da yarın yıl dönümü. Boğaziçi’ne kayyım atadılar. Gezi Parkı’na el koymak için kayyım atadıklarını geçtiğimiz günlerde gördük. Yurttaşların demokratik, ekonomik ve sosyal haklarını tek tek ortadan kaldırmak için, baskı ve sindirme yoluna gittiler.” dedi.

‘Güvenlik soruşturması kamuya yönelik tasfiye hazırlığı’

İktidarın “28 Şubatçılar” gibi herkesi fişlediğini belirten Buldan, “Bugün Meclis’e getirdikleri ya da getirecekleri güvenlik soruşturması yasası bir fişleme yasasıdır ve kamuya yönelik büyük bir tasfiyenin hazırlığıdır.” diye kaydetti. “Milyonlar aç, aşı yok, pandemi can alıyor; buldukları çözüm HDP’ye kapatma davası açmak.” Buldan, sokakta herkesin adalet diye feryat ettiğini söyledi.

‘Çözüm erken seçimdedir’

Günde en az 2 kadının katledildiğine dikkat çeken Buldan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çözümleri; erkek şiddetiyle mücadele olan İstanbul Sözleşmesi’nden kaçmaktır. İşkence, çıplak arama, insan hakları ihlalleri ayyuka çıkmıştır. İktidarın bulduğu çözüm; insan hakları mücadelesi veren Ömer Faruk Gergerlioğlu arkadaşımızın vekilliğini düşürmek, sabah namazında hukuksuzca ve saygısızca gözaltına almak olmuştur. Cumartesi Anneleri çeyrek asırdan uzun bir süredir adalet mücadelesi vermektedir bu ülkede. İktidarın çözümü; Cumartesi annelerini yargılamak, hakikatleri ise karartmak olmuştur. Halk bu iktidardan kurtulmak için bir an önce seçim sandığı istemektedir ve bunu talep etmektedir. Biz de buradan çağrı yapıyoruz, çözüm erken seçimdedir.”

‘Koparabileceğiniz tek parça HDP’nin bir tabelası olabilir’

AKP ve ortağı MHP’nin HDP’ye karşı Saray’da “kurtlar sofrası” kurduğunu belirten Buldan, “HDP öyle sandığınız gibi kolay bir lokma değildir. Boğazınızda kalır, düğümlenir ve tıkanırsınız! Kapatma davasıyla sizin HDP’den koparabileceğiniz tek bir parça ancak olsa olsa HDP’nin bir tabelası olabilir. Onu da alamazsınız çünkü tabelamızı bile size vermeyeceğiz, kaptırmayacağız.” dedi.

‘HDP’siz meclis hayali kurmayın’

Newroz kutlamalarındaki milyonların “Halk, benim irademi engelleyemezsin, durduramazsın, buna izin vermem” mesajını verdiğini belirten Buldan, “O yüzden boş yere HDP’siz bir Türkiye, HDP’siz meclis hayali kurmayın Milyonların demokrasi hayali sizin koltuk hayalinizden çok daha büyüktür. “ dedi.

‘Kapatma davasından size iktidar çıkmayacaktır’

“Kapatma davasından size iktidar çıkmayacaktır. Bu davanın sonucunda en büyük kaybeden ve devranı kapanacak olanın sizin iktidarınız olacaktır.” diyen Buldan, asla geri adım atmayacaklarını, Türkiye halklarını HDP’siz bırakmayacaklarını söyledi.

‘Devlet kendi hukukunu İmralı’da yok saymaktadır’

İmralı’da hukuksuz tecrit sürdürüldüğünü belirten Buldan, şunları kaydetti: “Devlet kendi hukukunu İmralı’da yok saymaktadır. Son 10 yılda İmralı’ya yapılan 951 avukat başvurusundan sadece 5’ine, 375 aile görüş başvurusundan ise sadece 26’sına cevap verilmiştir! En insani talep olan aile görüşü ve hukuki talep olan avukat görüşü keyfi olarak engellenmektedir. Böyle bir hukuksuzluk olabilir mi? Sormak istiyorum: Anayasada yazılı olan hukuk devletinin sınırları İmralı’nın kıyısında mı bitiyor? Ötesine geçmiyor mu? Bu sorunun cevabını iktidardan, Adalet Bakanı’ndan bekliyoruz.”

‘Tecridi sürdürme ısrarıdır’

Buldan, avukatlarının, geçen hafta Abdullah Öcalan’ın ailesiyle kısa bir telefon görüşmesi yaptığını ancak kendisinin hukuksuzluktan bahsettiğini söylediği andan itibaren görüşmenin kesildiğini açıkladığını hatırlattı. Buldan, şunları ifade etti:

“Bu bir telefon görüşmesi değildir. Bu bir aile görüşü değildir. Tecridi sürdürme ısrarıdır. Milyonları ilgilendiren bir konuda böylesi bir ciddiyetsizlik ve keyfiyet asla kabul edilemez. Haliyle orada nelerin olduğunu, telefonun neden kesildiğini, neden avukatları ile görüştürülmediğini sormak isteriz.”

Buldan, Adalet Bakanlığı başta olmak üzere, ilgili tüm kurumlara avukat ve aile görüşlerini bir an önce temin etmeye çağırarak, “Tecridin kaldırılması bütün Türkiye halklarının ortak çıkarınadır.” dedi.

‘İktidar her kadın cinayetinin sorumlusudur’

Buldan, konuşmasına Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını eleştirerek devam etti. İktidarın, iktidarının devamı için milyonlarca kadını, LGBTİ+’ları, çocukları ölümle yüz yüze bıraktığını söyleyen Buldan, “Erkek yargıyı cesaretlendirmektir. Çok açık söylüyorum, kadına yönelik her erkek şiddetinde failin biri cinayeti işleyense, diğeri de İstanbul sözleşmesini ortadan kaldıranlardır. Bu kadın düşmanı iktidar, bundan sonra her kadın cinayetinin suç ortağıdır, faili ve sorumlusudur.” şeklinde konuştu.

Kadınlara tüm kazanımlara bütün olarak sahip çıkma çağrısı

Tüm kadınlara çağrı yapan Buldan, “Kadın hakları ve kazanımları bir bütündür. Biri gasp edildiğinde sıra diğerine gelecektir. Belediyelerimize kayyım atayarak eş başkanlık sistemimizi ortadan kaldırmaya çalıştılar. İstanbul Sözleşmesinden çekilmenin yolunu bu yöntemle açtılar. O yüzden tüm kazanımlara bir bütün olarak sahip çıkmalıyız! Elbette kadınların bu mücadelesi, günü geldiğinde bu tekçi erkek iktidarını da feshedecek ve tarihin çöplüğüne gönderecektir.” dedi.

‘Yastığın altında para tutan sadece AKP’lilerdir’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın döviz ve altınları bozdurma çağrısını eleştiren Buldan, “Ekmek parasını bulamayan insanlarla alay edercesine yastık altındakileri bankalara getirin diye çağrı yapıyorlar! Biz de kendisine şu çağrıyı yapıyoruz. Yastığın altında para tutan, altın tutan sadece AKP’lilerdir. Siz getirin! Bin odalı sarayınızda, başka yerlerde istiflediğiniz paraları siz getirin!” ifadelerini kullandı.

Kaynak: MA