Buldan: İnsanım diyen herkes bu katliamın karşısında saf tutmalı

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, Konya’da 7 kişilik ailenin sadece Kürt oldukları için vahşice katledildiğini belirterek, “Katliamın Kürtleri düşman gösteren zihniyetin ürünü olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz.” dedi. 

Buldan, “Sadece Kürtlerin değil kendisine insanım diyen herkesin bu katliam karşısında saf tutması gerekir.” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (ANYAKAY-DER) İstanbul’da gerçekleştirilen 2’nci Olağan Kongresi’nde konuştu. Buldan, ANYAKAY-DER’in uzun yıllardır bu coğrafyada katledilen, kaybedilen, toplu mezarlarda kemikleri bulunan ama cenazeleri hala kendisine ulaşmamış olan, bir mezarı bile olmayan ailelerden oluşan onurlu bir mücadele veren bir kurum olduğunu söyledi.

Bir zamanlar başkanlığını onurla yaptığı derneğin bu coğrafyadaki mücadelesine büyük bir önem verdiğini belirten Buldan, derneğin çalışmalarında başarılar diledi.

‘Kürtlerin kaderine kurşunlar nasip olmuş’

Salonda olan bütün arkadaşlarının her birinin kaybettiği ve belki de kendisine ulaşmadığı çocukları, yakınları, kardeşleri, anneleri ya da babaları olduğunu belirten Buldan, şöyle devam etti:

“Toplu katliamlar başta olmak üzere bazen tek tek evinin önünde bazen sokak ortasında, bazen Roboski’de, bazen Suruç’ta bazen Ankara Gar’da bazen de Konya’da katledilen bir coğrafyanın çocuklarıyız, evlatlarıyız. Kürtlerin kaderine kurşunlar nasip olmuş. Bazen satırlar bazen kör kurşunlar, bazen savaş uçaklarından atılan bombalar nasip olmuş. Kürtlerin kaderinde katliamlar var, acılar var, sürgünler var, göçler var, faili meçhuller var, işkenceler var. Kürtlerin kaderi işte bu tür acılarla dolu bir kaderdir.”

‘Bu katliam sıradan bir katliam değil’

Konya Meram’da 7 kişilik Dedeoğlu ailesinin sadece Kürt oldukları için hunharca, vahşice katledildiğini vurgulayan Buldan, şu ifadeleri kullandı:

“Karslı olan bu ailemizin, bu 7 insanın 19 kurşunla katledildiğini öğrendik. Kurşunlar Kürdün bedenine girerken ırkçıların, faşistlerin televizyon kanallarında bir kez daha bu katliamı normal bir ölümmüş gibi yansıttıklarına tanıklık ettik. Hayır bu katliam sıradan bir katliam değil. Bu katliam göz göre göre gelen ırkçıların, faşistlerin aylardır organize ettiği, planladığı, arkasında büyük güçlerin olduğu Kürtlerin katliamına onay veren bir zihniyetin girişimi sonucu gerçekleşti.

Bu katliamı gerçekleştirenlerin 17 Haziran tarihinde İzmir İl Örgütümüzde Deniz Poyraz arkadaşımızın katledilişinde ‘ismin ne abiciğim?’ diyen polisin ve onunla aynı zihniyette olan bir anlayışın olduğunu biliyoruz. Bu katliamın televizyon kanallarında her akşam HDP’yi ve HDP şahsında Kürtleri düşman gösteren kinle, nefretle bir halkı düşman gösteren bir zihniyetin ürünü olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz.” 

‘Kürtler asla yalnız ve sahipsiz değildir’

Bu tür saldırıların gerçekleştirilmemesi için başta Kürtlerin ve demokrasi güçlerinin birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyduğu zamanlardan geçtiklerini söyleyen Buldan, “Şunu herkes bilmeli ki Kürtler asla yalnız ve sahipsiz değildir. Ama eğer geleceğimizi, yarınlarımızı, Türkiye’nin demokratik geleceğini düşünürsek bu olay karşısında sadece Kürtlerin değil tüm demokrasi güçlerinin, siyasi partilerin, kendisine insanım diyen ve Konya’daki katliam karşısında vicdanı sızlayan herkesin bu katliam karşısında saf tutması gerekir.” şeklinde konuştu.

‘Yetkililer bir an önce istifa etmeli’

Buldan, Konya Emniyet Müdürü başta olmak üzere bölgedeki valinin ve kaymakamın, il ve ilçe emniyet görevlilerinin bir an önce istifa etmesi gerektiğini söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP ve MHP yetkililerinin de bir an önce istifa etmesi gerektiğini belirten Buldan, “Bir aileden 7 kişi katledilmişse o koltukta hiç kimsenin oturmaması gerekir. Bu düşmanlaştırıcı, ötekileştirici, yok sayan, Kürtleri ve HDP’yi düşman olarak gösteren bu dilin yani AKP ve küçük ortağı MHP’nin bu ötekileştirici ve düşmanlaştırıcı dilinin bu saldırı ve katliamlara zemin hazırladığını hepimiz biliyoruz.” dedi.

‘Bu mesele artık HDP’yi aşan bir mesele’

Bu meselenin artık HDP’yi aşan bir mesele olduğuna vurgu yapan Buldan, “Bu saldırılar karşısında sadece HDP’nin söz söylediği bir süreci geride bırakmamız gereken bir dönemdeyiz. Kendisine insanım diyen herkesin bu saldırılar karşısında söyleyecek sözü mutlaka olmalıdır.” şeklinde konuştu.

‘Kürtlerin birlik ve beraberlik zamanı artık gelmiştir’

Kürtlerin birlik ve beraberlik zamanının artık geldiğini ifade eden Buldan, “Dünyanın neresinde olursak olalım Kürtler birliğini sağlamalı ve saldırılar karşısında ortak bir tavrı mutlaka sergilemelidir.” dedi.

‘Tecridin insanlık suçu olduğunu söylemeye devam edeceğiz’

Yüzlerce arkadaşlarının cezaevlerinde olduğu sürece “bu ülkede adalet var  demeyeceğiz” diyen Buldan, “İmralı’da tecrit sürdüğü sürece biz bu ülkede adalet var demeyeceğiz. Bu ülke tecrit anlayışı ile yönetildiği sürece biz bu ülkede demokrasi var demeyeceğiz. Adalet ve demokrasinin sadece İmralı’da yok sayıldığını varsaysak bile bu ülkede adaletin olmadığını söyleyeceğiz. Tecridin bir insanlık suçu olduğunu her gün her yerde söylemeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Kongrede yapılan seçimlerin ardından ANYAKAY-DER Eşbaşkanlığına Evin Genç ve Ayhan Yıldız seçildi.

Yeni1Mecra