Buldan: Kapıköy Sınır Kapısı acilen açılmalı

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindeki heyetin, açıklama yapmak üzere Kapıköy Sınır Kapısı’na gitmeleri “pandemi” gerekçesiyle engellendi.

Buldan, polis tarafından durduruldukları yerde yaptığı açıklamada, gerekli tedbirlerin alınarak Kapıköy Sınır Kapısı’nın acilen açılmasını istedi.  

Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Herkes için Adalet” kampanyası kapsamında düzenlediği “İş ve Aş Buluşmaları”nın 3’üncüsünün startını Van’da verdi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, milletvekilleri ve partililer, program kapsamında kente bağlı Saray ilçesine geldi.

Buldan ve beraberindeki heyet, açıklama yapmak üzere ilçede bulunan Kapıköy Sınır Kapısı’na gitmek istedi ancak sınır kapısına yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan bir noktada polisler tarafından durdurdu. Polisler, belediyenin kamyonları ile sınır kapısının yolunu kapatarak, görüntü almak isteyen gazetecileri kalkanlarla engelledi. 

‘Bu tutum ve manzara Türkiye’nin geleceği’

Polisin engellemeye pandemi gerekçesini göstermesine karşı, Buldan ve beraberindekiler, binlerce kişinin katılımıyla yapılan AKP kongrelerini hatırlattı. Buldan durduruldukları noktada yaptığı açıklamada engellenmelerine tepki gösterdi. Buldan şöyle konuştu:

“Bugün karşılaştığımız bu tutum ve manzara Türkiye’nin geleceği, Türkiye’nin demokrasisi açısından tam bir utançtır. Darbe dönemlerinde bile bu ülkede bu görüntüler yaşanmamıştır. Bu ülkede darbe yapmak isteyenler bile sizin kadar fütursuzca davranmamıştır. Hatta 15 Temmuz darbesi gerçekleşseydi bugünkü durumla aynı şeyler yaşanacaktı. Biz bu talimatın, burada açıklama yapmamıza izin vermeyenlerin kimler olduğunu biliyoruz. Ancak ant olsun ki bu talimata sizi sürükleyenlere, size bu talimatları verenlere asla prim vermeyeceğiz, asla onların önünde diz çökmeyeceğiz.”

‘Halkımızla aramıza kimse giremez’

Halkla, tabanlarıyla, seçmenleriyle aralarına kimsenin giremeyeceğine işaret eden Buldan, “İşte bunu yaptığınız için her gün oy kaybediyorsunuz. İşte bunu yaptığınız için her gün küçülüyorsunuz. Siz bunu yaptığınız için biz büyüyoruz, çoğalıyoruz. Bu manzara bugün Türkiye tarihine bir utanç tablosu olarak geçmiştir.” diye konuştu. 

‘Gerekli tedbirler alınarak sınır kapısı açılmalı’

Kovid-19 salgını nedeniyle kapalı tutulan sınır kapısının açılması gerektiğinin altını çizen Buldan, “20 kilometre ileride olan Kapıköy Sınır Kapısı’nda Van halkımızın taleplerini dile getirmek üzere açıklama yapmak istedik ancak engellendik. Ama yine de sesimizi halkımıza duyurmak istedik.” dedi.

Yıllar önce ülkede barış, demokrasi, özgürlükler olsun, artık kardeş kanı akmasın diye başlatılan bir süreçte bu kapının açıldığını hatırlatan Buldan, şunları kaydetti:

“Van halkına hizmet ediyordu. Orada yapılan ticaret Van halkının gelirine, istihdamına fayda sağlıyordu. Fakat pandemi ile birlikte kapı kapatıldı. Elbette ki pandemi koşullarını hiçe sayarak değil, gerekli tedbirler alınarak, gerekli şartlar ve koşullar yerine getirilerek bu kapı açılmalıdır. Van halkının istediği, talep ettiği de budur.”

‘Van halkı bu şekilde cezalandırılmak isteniyor’

Özellikle bölge kentlerinde bulunan sınır kapılarının kapalı tutulmasının halka “büyük bir zulüm ve haksızlık” olduğunu ifade eden Buldan, Van halkının bu şekilde cezalandırılmak istendiğini söyledi. Van halkına, ekonomiden, istihdamdan, gelirden faydalanmaması için her türlü engelleme yapıldığını belirten Buldan, şöyle devam etti:

“Birkaç gün sonra bu bölgede Newroz kutlamaları başlayacak. İran’da Newroz kutlamaları şimdiden başladı. Newroz tatili ile birlikte İran halkı uçak seferleri ile Antalya’ya, İzmir’e, İstanbul’a gidecek. Ancak minibüsle bu sınır kapısından Van’a giriş yapamayacaklar. Bu tam bir çifte standart. Bunu kabul etmiyoruz. Pandemi uçakta seyahat edene bulaşmayacak, minibüsle seyahat edene bulaşacak anlayışını kabul etmiyoruz.”

‘Sınır kapısı açılırsa belki insanlar işlerine geri dönecektir’

Van halkının, esnafın, turizmcilerin bu talebini bir kez daha dile getirmek istediklerini söyleyen Buldan, “Van halkı şunu bilsin; HDP sizlerin her türlü talebini, her yerde, tüm engellemelere rağmen dile getirecektir. Bunun önüne kimse geçemeyecektir. Bir kez daha ifade ediyoruz; Kapıköy Sınır Kapısı pandemi şartlarına uygun şekilde acilen açılmalıdır. Sınır kapısı açılırsa belki de işinden aşından edilen insanlar işlerine geri dönecektir. Van halkının talebi budur. Biz de bu talebin arkasındayız.” dedi. 

Buldan, açıklamanın ardından partisinin Saray İlçe Örgütü binasına geçti. Buldan, burada kendisini bekleyenleri selamlayarak, Özalp ilçesine geçti.

Özalp’te esnaf ziyareti

Buldan, burada Rus Pazarı’nda bir süre önce iş yerleri yanan esnaflarla görüştü. Esnaflar, kendilerine sadece 3 bin TL’nin verildiğini belirterek, şunları aktardı: “O da ancak pansuman niyetine oldu. DAKA ve birçok kuruma dükkanlarımız için başvurduk, herhangi bir sonuç alamadık. Sorunlarımız olduğu gibi devam ediyor.”

Buldan ise, “Arkadaşlarımız olayın takipçisidir. Takipçi olmaya devam edeceğiz. Zararınızın en kısa zamanda telafi edilebilmesi için üzerimize düşen ne varsa, arkadaşlarımızla birlikte bunu yapacağız. Kaygınız olmasın” dedi. 

Buldan ve beraberindekiler, esnaf ziyaretinden sonra alkışlar eşliğinde kent merkezine doğru yola çıktı.

MA – VAN