Buldan Kars’ta: Bilgen, halka hizmet etmekten başka bir suç işlememiştir

Gözaltında olan Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen’e destek amacıyla Kars’lılarla buluşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Bilgen, halka hizmet etmekten başka bir suç işlememiştir” dedi.

Pervin Buldan Kars’ta partililere seslendi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindeki heyet, “Kobanê soruşturması” kapsamında gözaltında tutulan siyasetçilerden Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen’e destek vermek amacıyla kente geldi. Kars Havaalanı’nda partililer tarafından karşılanan Buldan, partisinin İl Örgütü binası önünde yurttaşlara seslendi.  

‘Biz TBMM’nin üçüncü büyük partisiyiz’

Bilgen’in gözaltına alınmasını kınamak ve Kars halkıyla dayanışmak için kente geldiklerini belirten Buldan, gelirken birçok engelleme ile karşılaştıklarını söyledi.

Kars Valiliği’nin yasak kararıyla kente giriş çıkışların yasaklandığına değinen Buldan, “Biz buraya Kars halkıyla dayanışmaya, gasp edilen iradesini sahiplenmeye geldik. Kars halkının bin bir emek ve mücadeleyle elde ettiği kazanımlarını AKP hükümeti tarafından alınmasına karşı çıkmak için buraya geldik. Ancak çevre il ve ilçe örgütlerimizin kente girişlerine izin verilmedi. Bizim bu ülkede bir temsiliyetimiz var.”  

“Biz TBMM’nin üçüncü büyük partisiyiz. Buraya AKP’nin, MHP’nin genel başkanları gelseydi aynı uygulamayla karşılaşmayacaktı. Ancak mesele HDP olduğu zaman hukukun da adaletin de yasaların da farklı işlediğini biliyoruz. Tüm bunlara rağmen HDP hiçbir zaman küçülmedi, ezilmedi, büzülmedi. HDP her zaman büyüdü ve güçlendi. Sizlerin bu uygulamaları da bizleri çok daha güçlendirecek, daha çok büyütecek” diye konuştu. 

MA