Buldan: O belediyeleri seçimle kazanamayacaksınız

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, belediyelerine atanan kayyımlarla AKP ve küçük ortağı MHP’nin Kürtleri ve HDP’yi hedefe aldığını bir kez daha gösterdiğini belirtti.

“Bin yıl da geçse o belediyeleri seçimle kazanamayacasınız” diyen Buldan, tüm demokrasi güçleriyle hep birlikte kayyımlara ses çıkarmaları gerektiğini belirtti.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin İstanbul İl Örgütünde Siirt, Baykan, Iğdır, Altınova belediyelerine kayyım atanması ve belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Buldan, tüm dünyanın salgınla mücadele ettiği bir dönemde, AKP ve küçük ortağı MHP’nin Kürtleri ve HDP’yi hedefe aldığını bir kez daha gördüklerini söyledi.

Salgının devam ettiği dönem içerisinde daha önce de 8 belediyelerine kayyım atandığını hatırlatan Buldan, “Bu bir darbe anlayışıdır, bu bir fırsatçılıktır. AKP bu salgın döneminde fırsatçılığını ortaya koymuştur ve bunu bir yönetim şekli haline getirmiştir.” dedi.

“Bir kez daha AKP darbeci zihniyetini ortaya koymuştur.” diyen Buldan Türkiye tarihinin darbelerle dolu bir tarih olduğunu söyledi. Buldan, “Ancak hiçbir zaman, hiçbir dönem bu kadar talancı, bu kadar inkarcı, bu kadar insanların kazanımlarını yok sayan bir anlayış bu ülkeye hakim olmamıştır.” dedi.

Bugün itibariyle 45 belediyenin AKP hükümeti tarafından “gasp” edildiğini belirten Buldan, şöyle konuştu:

“Bir halkın seçmiş olduğu temsilciyi görevden alıp yerine atanmış bir insanı getirerek o mekanların sahibi yapmak da bir darbedir. Her darbe silahla yapılmıyor, her darbe katliamla yapılmıyor. Darbe böylesi günlerde özellikle bazen Kürt halkının seçtiklerine, bazen Alevi toplumunun cemevlerine, bazen mezarlıkta yatan ölülerin mezar taşlarına da yapılıyor. Bu dönem bunu çok gördük. Bu darbe anlayışı bugün Türkiye’ye hakim olmuştur.”

‘İktidarın korkusu HDP’nin büyümesi’

HDP’nin 6 milyon oy almış ve Meclis’te ise 3’üncü büyük parti olduğunu hatırlatan Buldan, “HDP’yi yok saymak, boğmak, kriminalize etmek hiç kimsenin hakkı değildir, hiç kimsenin haddi değildir.” dedi. Buldan, iktidarın korkusunun HDP’nin büyümesi, genişlemesi ve halka verdiği umut cesaret olduğunu söyledi.

‘Belediyeler karakola dönüştürülmüştür’

Belediyelerine atanan kayyımları kabul etmediklerine vurgu yapan Buldan, “Sadece dün atanan 5 kayyımı değil, bundan öncekileri de kast ederek söylemek isterim ki hiçbir kayyım meşru değildir. Halkın nezdinde bu kayyımların hiçbir meşruluğu yoktur. O belediyeler birer karakol haline dönüştürülmüştür. O belediyelerden içeri halk değil sadece güvenlik güçleri girmiştir, bundan sonra da böyle olacaktır.” şeklinde konuştu.

‘Iğdır halkının tercihi yine HDP’den yana olur’

Iğdır’da sadece Türkler ve Kürtlerin değil; aynı zamanda Azeriler, Terekemeler, farklı inançlardaki insanların da yaşadığına işaret eden Buldan, “Iğdır, halkın HDP’den yana tercih yaptığı, hem belediye hem genel seçimlerde 1’inci parti olarak çıkardığı bir kenttir. Hatırlarsınız, 31 Mart yerel seçimlerinde İYİ Parti, Iğdır’da aday göstermedi; ‘HDP kaybetsin AKP kazansın’ dedi. Ama buna rağmen Iğdır halkı tercihini HDP’den yana yaptı.”

Buldan, bugün Iğdır’da bir sandık kurulsa Iğdır halkının tercihini bir kez daha HDP’den yana olacağını söyledi.

‘Başka bir ülke toprağına gidip orayı mı işgal ettiniz?’

Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık’ın evinin kapısı kırılarak içeriye girilerek arama yapıldığını hatırlatan Buldan, “Daha önce de belediye eşbaşkanlarımızın gözaltına alındığı dönemlerde kapılar kırıldı, evler arandı, zorbalıkla, zorla, zulümle gözaltılar yapıldı. Dün bunlardan sadece bir tanesine tanıklık ettik.” dedi. 

Siirt Belediyesinin binasına Türk Bayrağı asılarak İstiklal Marşı okunduğuna işaret eden Buldan, “Siirt hangi ülkenin toprakları içerisindedir? Siirt Türkiye topraklarının içerisinde olan bir kenttir. Başka bir ülke toprağına gidip orayı mı işgal ettiniz ki Türk bayrağı asıp İstiklal Marşı okuyorsunuz? Neyin mesajını kime vermeye çalışıyorsunuz? Bunu özellikle iktidara sormak isterim.” diye konuştu.

‘O belediyeleri seçimle kazanamayacaksınız’

“Bin yıl da geçse o belediyeleri seçimle kazanamayacaksınız.” diyen Buldan, “Türkiye halkları, Kürt halkı, tercihini Iğdır’da da Mardin’de de, Diyarbakır’da da, Siirt’te de, Van’da da HDP’den yana yapacaktır. Bunun önüne hiç kimse geçemeyecektir.” şeklinde konuştu.

‘Kayyıma ses çıkarmalıyız’

Iğdır’a, Siirt’e kayyım atayan zihniyetin, İstanbul’a da İzmir’e de Ankara’ya da kayyım atamayı mutlaka aklından geçireceğini belirten Buldan, demokrasi güçlerine çağrıda bulunarak, “Biz bugün eğer hep birlikte Iğdır’a atanan kayyıma ses çıkarmazsak, Siirt’e güçlü bir şekilde itiraz etmezsek; İstanbul’a, Ankara’ya, Antalya’ya, İzmir’e, Mersin’e atanacak olan kayyımlarda hepimizin sorumluluğu olacaktır.” dedi.

İktidara asla “eyvallah” demeyeceklerini, biat etmeyeceklerini söyleyen Buldan, “Tek bir belediyemiz kalsa bile demokrasi ve barış mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz.” diye konuştu. Buldan, birlik ve dayanışma çağrısında bulundu.