Buldan: Sadece hükümetin belirleyeceği Anayasa Türkiye’ye hizmet etmez

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan’ı ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, sadece hükümetin belirleyeceği bir yeni anayasanın Türkiye’ye hizmet etmeyeceğini söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile görüştü

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindeki heyet, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı DEVA Partisi Genel Merkezi’nde ziyaret etti. Buldan, görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

‘Yol temizliği ihtiyacını masaya yatırdık’

Buldan, görüşmede, diğer parti ziyaretlerinde olduğu gibi Türkiye’nin genel ve temel meselelerini ve krizlerini konuştuklarını belirtti. Muhalefet arası bir güç birliğine, demokrasi ittifakına ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Buldan, “Demokrasi ittifakının seçimlere kadar bir geçiş dönemi olarak ifade ettiğimiz yol temizliği yapma ihtiyacını da masaya yatırdık.” dedi.

‘Kayyım rejimi ülkenin batısına da sirayet etti’

Babacan ile görüşmelerinin en önemli kısmını adil yargılama ve haksız tutuklamaların oluşturduğuna değinen Buldan, ayrıca parlamenter sisteme geçiş için neler yapılması gerektiğini, KHK’lerle yönetilen toplumun bu meseleden zarar görmeden nasıl çıkacağını konuştuklarını söyledi.

Buldan, ayrıca hem belediyelere hem de üniversitelere atanan kayyım meselesini konuştuklarını aktararak, “Kayyım meselesinin HDP ile sınırlı kalmadığını, başta Boğaziçi Üniversitesi olmak üzere artık Türkiye’nin batısına da sirayet ettiğini konuştuk” dedi.

‘17’sinde Gelecek Partisi ile görüşeceğiz’

Seçim güvenliğine ve oy güvenliğine ihtiyaç olduğu konusunu bir kez daha konuştuklarını belirten Buldan, “Kuracağımız heyetler kendi aralarında görüşmelerini yapacaklar, istişarelerine, diyaloglarına devam edecekler.” dedi. Ayrıca Buldan, 17 Şubat’ta Gelecek Partisi ile görüşeceklerini ve İYİ Parti’den de randevu alacaklarını belirtti.

‘Sadece hükümetin belirlediği anayasa ülkeye hizmet etmez’

Erdoğan’ın yeni anayasa konusunda ortak çalışma yürütmek için tüm muhalefet partilerine çağrı yapmasını değerlendiren Buldan şunları söyledi:

“HDP olarak yeni anayasa meselesinde bizim duruşumuz nettir. Ceplerinde ne var, nasıl gelecekler muhalefet partilerinin kapılarını nasıl çalacaklar onu bilmiyoruz. Dolayısıyla biz HDP olarak elbette ki toplumun tüm kesimleriyle ortak bir anayasanın çıkarılması konusunda hemfikiriz. Sadece hükümetin belirleyeceği bir yeni anayasanın Türkiye’ye hizmet etmeyeceği, faydalı olmayacağı kanaatini taşıyoruz. Elbette ki bütün muhalefet partilerinin görüşlerinin alınması gerekmektedir, bu önemlidir. Ancak STK’ler başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerini bu meseleye katmakta fayda vardır.”

‘Hukukun üstünlüğü temel ilke’

Babacan ise, temel hak ve özgürlüklerin korunmasının ve hukukun üstünlüğünün temel bir ilke olduğunu belirterek, sorunların meşru demokratik siyaset zemininde çözülmesi gerektiği mesajını verdi.

Yeni1Mecra