Buldan: Türkiye arabulucu olmalı

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 3’üncü Dünya Savaşı’nın yaşandığını, İran ve Irak’ın da içinde yer alacağı yeni savaşta Türkiye’nin arabulucu olmasını beklediklerini söyledi. Buldan, ancak Türkiye’nin Libya teskeresinde olduğu gibi çıkan her savaşın parçası olmaya heveslendiğini söyledi.

HABER MERKEZİ – Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) 10. Genel Kadın Konferansı Ankara’da toplandı. Yarın da HDK Genel Kurulu yapılacak. Genel Kadın Konferansı’nda HDK Eşsözcüsü Gülistan Koçyiğit ve Leyla Güven birer konuşma yaptı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da burada yaptığı konuşmada güncel gelişmeleri değerlendirdi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan

Buldan, bugün dünyanın 3’ncü Dünya Savaşı’na doğru gittiği gelişmeler yaşandığını belirterek, “Her ülkenin kendi çıkarları doğrultusunda yeni savaşları başlattığı bir dönem ne yazık ki” dedi. Buldan, “Özellikle son Libya tezkeresi bir kez daha Türkiye’nin içinde olduğu, 3’üncü Dünya savaşına doğru giden ve Türkiye’nin de bir parçası olduğu yeni bir süreci hep birlikte yaşayacağız. Kasım Süleymani’nin öldürülmesini Orta Doğu’da yeni denklemin ortaya çıkacağı bir dönemi olarak görmemiz lazım. Dünya artık 3’üncü Dünya Savaşı’na hazırlanıyor, bunu görüyoruz” diye konuştu. Buldan şöyle devam etti:

‘Türkiye arabulucu olmalı’

“Savaş kararlarını alan erkekler bu savaşlarda ölse de kadınlar iki kez ölüyorlar. Bütün dünyada, Orta Doğu başta olmak üzere her sorunun diyalog, müzakere ve diplomasi ile çözüleceğine olan inancımızı belirtmek istiyoruz. Savaşlar, ölümler, katliamlar, hiçbir soruna çözüm olmadı. Çünkü her savaş bir başka savaşı tetikledi, başka insanların ölümüne zemin hazırladı. En son İran ve Irak’ın da içinde yer alacağı yeni bir savaşa, yeni bir döneme girerken Türkiye’nin ara bulucu olması, her türlü sorunun çözümü için diyalog ve müzakere sürecinden yana olması gerektiğini belirtiyor ve bu yönlü bir kararlar almasını bekliyoruz.”

HDK 10. Genel Kadın Konferansı’na yüzlerce kadın katıldı.

‘Türkiye çıkan her savaşın parçası olmaya hevesleniyor’

“Ancak Libya tezkeresi bize bir kez daha gösterdi ki, ne yazık ki Türkiye bütün savaşların içinde yer almaya, her savaşa ordusunu, askerini gönderen ve bu savaşların bir parçası olmaya heveslenen yol ve yöntem izlemeye çalışıyor. Bu kararlar Türkiye halklarından bağımsız alınıyor, Türkiye halklarının bu savaşlara asla onayının olmadığını biliyoruz, itirazlarının yüksek olduğunu biliyoruz. Çünkü her savaş Türkiye halklarına yeni bir kriz ve kaos olarak geri dönüyor.” 

‘Filler tepişirken Kürtler ezilecek’

“Bu dönemde filler tepişirken Kürt halkının da ezileceğini biliyoruz. Bu son savaşta filler tepişecek ve altta çimenler ezilecek bunun altında kalacak olan Kürtler, kadınlar, ezilenler olacak. Bir kez daha Kürt halkının ulusal birlik meselesinin artık taçlanması ve olgunlaşması gereken bir döneme gireceğiz. Ulusal birlik olmadığı sürece Kürt halkı ezilmeye, inkar edilmeye devam edecek. Kürt halkının öncülerinin bu konuda somut adımlar atması 2020 yılı açısından bunun zeminini oluşturması ve Kürt ulusal birliğinin bir an önce kurulması gerektiğini belirtmek isterim.” 

Buldan, Sebahat Tuncel, Figen Yüksekdağ, Selma Irmak, Çağlar Demirel, Gültan Kışanak, Aysel Tuğluk başta olmak üzere cezaevindeki tüm kadınların emekleriyle, görüşleriyle, savunmalarıyla, katkı sunanlara teşekkür etti. Buldan, “Bizlerin vereceği mücadele, cezaevinde olan arkadaşlarımızın özgürleşmesine de vesile olacak” dedi.