Buldan: Ya bir yol bulacağız ya da biz yol olacağız

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, HDP fikriyatının bu topraklarda güçlü bir şekilde kök saldığını, bu kökün ülkenin her yerinde filizlendiğini söyledi.

“Üçüncü Yol” siyasetini büyüteceklerini belirten Buldan, “Ya bir yol bulacağız ya da biz yol olacağız.” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin İl Eşbaşkanları Toplantısı’nda konuştu. Fotoğraf: MA

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin İl Eşbaşkanları Toplantısı’nın açılış konuşmasını yaptı. HDP’de yönetici olmanın herhangi bir düzen partisinde çalışmaya benzemediğini belirten Buldan, “HDP’de yönetici olmak, iddia sahibi olmayı gerektirir.” dedi.

“Buradaki her bir arkadaş, Denizlerin, Mahirlerin, İboların, Mazlumların ruhunu Türkiye halklarının özgürlük ve demokrasi mücadele ile birlikleştirmekte özgürlük mücadelesinin bir neferi ve öncü gücü olarak çalışmaktadır.” diyen buldan, HDP’yi umudun partisi yapanın tam da bu olduğunu söyledi.

‘Bu yolun en büyük emektarları sizsiniz’

Mücadele tarihlerinin sayfalarında burada oturan her arkadaşının, buraya gelmeyenler dahil mücadele tarihinde sayfalarına adını yazdırdığını belirten Buldan, “Her birimizin cesaretinden HDP’ye olan inancınızdan dolayı kutluyorum. HDP bir yol ise bu yolun en büyük emektarları sizlersiniz.” dedi.  

‘Güçlü demokrasi yerellerden başlar’

Güçlü bir demokrasinin kurulmasının yerellerden, kentlerden başladığına vurgu yapan Buldan, “Bu yürüyüşün sonu mutlak başarı ve zafer olacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Haklı mücadelenize yürekten güveniyorum. Çünkü arkamızda HDP’nin dayandığı güçlü bir mücadele ve direniş vardır.” şeklinde konuştu.

‘Kadınlar toplumun kadın mücadelesiyle özgürleşeceğini gösterdi’

8 Mart’ta kadınların en büyük demokrasi, muhalefet, en büyük değişim gücü olarak iradesini ortaya koyduğuna işaret eden Buldan, “Kadınlar ‘gümbür gümbür geliyoruz’ dedi. Kadınlar bu ülkenin ve toplumun kadın mücadelesi ile özgürleşeceğini bir kez daha Türkiye toplumuna ve halklarına bunu gösterdi. Kadınlar faşizmin ancak kadın mücadelesiyle yenilgiye uğratılacağını Türkiye’yi yönetenler ve Türkiye halklarına buna gösterdi.” dedi.

‘Seçim sandıklarında bu oyun bozulacaktır’

8 Mart’ın cesaret ve kararlığının 8 Mart ile sınırlı kalmadığını Newroz’da daha da katlandığını belirten Buldan, “2021 Newroz’u halkı yok sayanlara baskı ve sindirme ile korkutup engellemeye çalışanlara karşı milyonların irade beyanıdır. Halkın uyarısını ciddiye almayanlar büyük yanılacaktır. Büyük kaybedecektir. Yanlış hesabı halk mutlaka bozacaktır. Seçim sandıklarında bu oyun mutlakla bozulacaktır.” diye konuştu. 

‘HDP fikriyatı bu topraklarda kök saldı’

HDP fikriyatının bu topraklarda güçlü bir şekilde kök saldığını, buna her yerde tanıklık ettiklerini söyleyen Buldan, şunları kaydetti:

“Bu kökün ülkenin her yerinde filizlendiğini de görüyoruz. HDP denildiğinde herkesin aklına lotus çiçeği gelsin istiyoruz. Çünkü HDP bir yaşam çiçeğidir. Bu çiçek yapısı gereği asla kirlenmez, toz tutmaz kir tutmaz. Kendisini her koşulda saf ve diri tutan tek bir çiçektir. Farklı renkleri ve muhteşem kokusuyla dönüşümün sembolüdür. Toprakta suda ve güneştedir. HDP de lotus misali çok renkliliğin yaşamın adıdır.”

HDP’nin siyasi bir parti olmanın ötesinde direnişle örülü bir yaşam biçimi olduğuna vurgu yapan Buldan, “Eşit ve özgür yaşama adanmışlıktır.” dedi.

‘Bu kaleyi düşürmeye güçleri yetmeyecektir’

HDP’nin siyasal gücü karşısında iktidar bloğunun boş durmadığını, durmayacağını söyleyen Buldan, “Hepimizin bunu farkında olması gerekiyor. İktidar aklı, ‘HDP’siz siyaset nasıl yaratırız, kendi varlığımızı nasıl sürdürürüz’ diye küçük ortağıyla birlikte planlar yapmaktadır. Ne yaparlarsa yapsınlar başaramadılar, başaramayacaklar. HDP her zaman olduğu gibi dimdik ayaktadır. Ayakta olmaya devam edecektir. Bu kaleyi düşürmeye güçleri yetmeyecektir.”

‘İktidar kapatma davasıyla Türkiye’yi kapatmayı hedeflemektedir’

Partisi hakkındaki kapatma davasına değinen Buldan, şunları ifade etti:

“Bu davayı halk iradesine karşı açtıklarını da çok iyi biliyoruz. Partimize yönelik tüm kuşatmanın amacını çok iyi biliyoruz. Amaçları HDP’nin siyaseti belirleme ve dengeleri değiştirme gücünü kırmak, etkisiz hale getirmektir. Ülkeyi demokrasi ittifakı ile yönetme yolunu HDP’ye kapatmaktır akıllarınca. Kapatma davasını birlikte planlayan tekçi iktidarın iki ortağı bu davayla Türkiye’yi kapatmayı hedeflemektedir. Kimsenin hak ve adalet talep edemeyeceği, yolsuzluk düzenine ses edemeyeceği mutlak bir faşizm düzeni kurmak istiyorlar.”

‘Bir başka darbeyi İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeleriyle gördük’

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin “darbeyle” düşürüldüğünü ifade eden Buldan, “Bir başka darbe uygulaması gece yarısı kararıyla İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeleriyle gördük. Toplumsal muhalefete karşı kadınlar ve gençlere karşı sürekli bir darbe peşindeler. Kadınlar pes edecek sanıyorlar. Bunu rüyalarında bile göremeyecekler. Kadınlar dünden daha fazla mücadele edecekler. Bu iktidardan kurtulma sözleşmesidir. Bunu da feshetmeye güçleri asla yetmeyecektir. Biz kadınlar buna izin vermeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

‘Bu karanlık ittifak çöküş aşamasındadır’

İktidarın gündeminde kapatmanın olabileceğini ancak partilerinin gündeminde ise güçlü demokrasi ve gerçek adalet davası olduğunu söyleyen Buldan, “Bizim gündemimiz halktır halkın yoludur. Yolumuz uzun ve engellerle doludur. Bu engelleri aşacak yolumuz, gücümüz ve kararlılığımız var. AKP – MHP faşizmi son demlerini yaşamaktadır. Buradan tüm Türkiye halklarına bunun müjdesini vermek isterim. Bu karanlık ittifak çöküş aşamasındadır.” dedi.

7 Haziran, 31 Mart, 23 Haziran seçim dönemlerine işaret eden Buldan, “Bu akıl AKP-MHP iktidarını şaşırtmaya devam edecektir. Her seçim döneminde biz onlara büyük yenilgiler yaptırmayı kendimize görev olarak koyduk. Bu yolda yürümeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu. 

‘Türkiye halkları seçeneksiz değildir’

Onların  bir hamlesine karşılık kendilerinin çoklu mücadele yolu olduğuna vurgu yapan Buldan, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye halkları seçeneksiz ve yalnız değildir. Çünkü yanlarında yürüyen HDP ve dostları vardır. Onlar parti kapatmalarla uğraşa dursun biz halkla birlikte yürümeye devam edeceğiz. En yakın zamanda partimizi sizlerle birlikte bu ülkenin yönetimine birlikte taşıyacağız. HDP’yi kapatmak suya yazı yazmak olacaktır. Zulmün yenemediği tek şey inanç ve umuttur. Oda bizde vardır. Başta Kürt halkı olmak üzere Türkiye halklarını bir yüzyıl daha karanlığa itmeyeceğiz.”

‘Üçüncü Yol siyasetini büyüteceğiz’

Tarihsel olarak var olan, sistemin içinden gelen devletçi iki bloğa karşı “Üçüncü Yol” siyasetini büyüteceklerini belirten Buldan, demokrasi ittifakını genişleterek ülkeyi bu karanlıktan kurtaracaklarını söyledi.  

‘Ya bir yol bulacağız ya bir yol açacağız’

Halkların HDP’si olduğunu her ortamda göstereceklerini, bunu büyütüp yaşatacaklarını belirten Buldan, “Ya bir yol bulacağız ya bir yol açacağız ya da biz yol olacağız. Bu yol barışın yoludur. Tarih korkakların değil cesur yüreklerin zamanıdır. HDP’nin zamanıdır. Hep birlikte kazanacağımız günler yakındır. Demokrasi baharı yakındır, yolunuz ve yolumuz açık olsun. Hızır hepimizin yardımcısı olsun.” dedi.

Buldan’ın konuşması ardından toplantı basına kapalı olarak devam ediyor. 

Kaynak: MA