Buldan: Yürüyüşümüzden geri adım attıramayacaklar

HDP Eş Genel Başkanı Buldan ve beraberindeki heyet Edirne’den başlayacak yürüyüş için Silivri’den hareket etti.

Yürüyüşleri nedeniyle bir çok ilde giriş-çıkışın yasaklandığına dikkat çeken Buldan, “Bize kararlı yürüyüşümüzden geri adım attıramayacaklar.” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Silivri’de konuştu

HDP’nin “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü” başladı. Yürüyüşün başlayacağı ikinci kol olan Edirne’ye gidecek heyetin de aralarında bulunduğu kalabalık grup Silivri Alışveriş Merkezi önünde bir araya geldi. Burada bekleyen gruba polis iki defa müdahalede bulundu. Müdahale nedeniyle vekillerle polisler arasında tartışma ve arbede yaşandı. Biber gazıyla yapılan müdahalede 3’ü HDP yöneticisi 10 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Silivri’de polis müdahalede bulundu

Silivri’de buluşan grup arasında HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, milletvekilleri Saruhan Oluç, Meral Danış Beştaş, Serpil Kemalbay, Musa Piroğlu, Tuma Çelik, Ömer Öcalan, Fatma Kurtulan, Dersim Dağ, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Zeynel Özen, Ayşe Acar Başaran, Filiz Kerestecioğlu ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi yer aldı.

‘Kararlı yürüyüşümüzden geri adım attıramayacaklar’

HDP Eş Genel Başkan Buldan, Edirne’ye doğru hareket etmeden önce kısa bir açıklama yaptı. Yürüyüşün darbeye karşı bir yürüyüş olduğunu belirten Buldan, “Asla bize kararlı yürüyüşümüzden geri adım attıramayacaktır.” dedi. Türkiye’nin birçok kentine giriş ve çıkışların yasaklanarak Anayasa’ya aykırı bir şekilde meşru olmayan, demokratik olmayan kararlar alındığını söyleyen Buldan, “HDP’yi halkla buluşturmamak için aldığınız tedbirler, halkımızla bir araya gelmemize engel olamayacaktır.” diye konuştu.

‘Edirne’de milyonların temsilcisi var’

Buldan, “Edirne’de milyonların temsilcisi var. Edirne başta olmak üzere, birçok cezaevinde milyonların temsil ettikleri milletvekili ve belediye eşbaşkanları var. İşte bugün bu darbeye karşı demokratik yürüyüş, başta Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ olmak üzere cezaevlerinde olan tüm arkadaşlarımıza yönelik demokratik yürüyüştür. Haksız bir şekilde tutuklananlara ilişkindir.” dedi.

Yürüyüşün aynı zamanda Türkiye halklarının geleceğine dair olduğuna vurgu yapan Buldan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu yürüyüş aynı zamanda Osman Kavala içindir. Bugün AKP hükümeti tarafından açlığa, yoksulluğa, sefalete maruz bırakılan milyonlar içindir. Barıştan bu kadar korkulmaz, demokrasiden bu kadar korkulmaz. Bu yürüyüş devam edecek. Ta ki, bu ülkeye barış gelene kadar. Ta ki bu ülkeye özgürlükler ve demokrasi gelene kadar. HDP yürüyüşüne devam edecek. Edirne’ye doğru yola çıkıyoruz. Edirne cezaevinde Selahattin Demirtaş şahsında cezaevlerindeki tüm yoldaşlarımızla dayanışma duygularımızı paylaşacağız.”

“Yolumuz açık olsun” diyen Buldan, konuşmasının ardından beraberindekilerle Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi önüne doğru hareket etti. 

Kaynak: MA