Buldan’dan tekstil atölyelerindeki işçilere ziyaret

İstanbul’da tekstil atölyelerinde çalışan işçileri ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Buldan, pandemi, yasak, kısıtlamalar ve bayrama rağmen işçilerin çalışmak zorunda kaldığına dikkati çekti.

Buldan, AKP’nin artık ülkeyi yönetemediğini belirterek, erken seçim çağrılarını yineledi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İstanbul’da Kaynarca mahallesindeki tekstil atölyelerindeki işçileri ziyaret etti.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İstanbul’un Pendik ilçesine bağlı Kaynarca mahallesindeki tekstil atölyelerinde çalışan işçileri ziyaret ederek, bayramlarını kutladı. Buldan’a İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı ile Pendik İlçe Örgütü yöneticileri eşlik etti. 

İşçilerden hak mücadelesini birlikte sürdürme mesajı

İşçilerin tek tek bayramlarını kutlayan Buldan, işçiler tarafından ilgiyle karşılandı. Buldan’ı sıcak bir şekilde karşılayan işçiler, demokrasi, hak ve özgürlükler mücadelesini birlikte yürüterek, zafere ulaştıracakları mesajını verdi. Bayramlaşmanın ardından Buldan açıklamalarda bulundu. 

‘Yasak ve kısıtlamalara rağmen işçiler çalışmak zorunda kalıyor’

Pandemi koşullarına, yasak ve kısıtlamalara, Ramazan Bayramı’na rağmen işçilerin çalışmak zorunda kaldığına dikkati çeken Buldan, ziyareti HDP olarak “Kadın Yoksulluğu” kampanyası çerçevesinde gerçekleştirdiklerini söyledi. Kampanyaları kapsamında kadın yoksulluğunu ve kadınların yaşadıkları sorunları görünür kılmayı amaçladıklarını dile getiren Buldan, pandemi kısıtlamalarının herkes için eşit bir şekilde uygulanması gerektiğini belirtti.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, tekstil atölyesindeki işçileri ziyaretinin ardından açıklamalarda bulundu.

‘Bir kesimin çalışarak bir kesimin eve kapanarak bu süreç atlatılamaz’

Bir kesimin çalışarak bir kesimin de eve kapanarak bu sürecin atlatılacağını asla düşünmediğini vurgulayan Buldan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Kapanma çerçevesinde insanlar ekmek parası için çalışmak zorunda kalıyorsa bunu düşünmesi gereken yer ve makam Saray ve Cumhurbaşkanıdır. Kendilerinin kapandığı bir dönemde insanlara eve kapanın da pandemiyi durduralım çağrısı yapanlar başka bir kesimin çalışmasına göz yummamalıdır. Sizlere yaşamınızı idame ettirebilmek için belli bir destek sunulması evde kalmanıza katkı sunacaktır. Ancak böyle yapılmıyor. İşçinin, emekçinin, kadınların her gün iş yerinde olduğu bir düzenin soruna hiçbir faydası yoktur.”

‘AKP hükümeti çağrılarımıza cevap vermekten kaçınıyor’

Başta kadınlar olmak üzere Türkiye’deki tüm işçi ve emekçi kesiminin pandemi koşullarında yaşadığı tüm sıkıntıları bildiklerini söyleyen Buldan, bunun tedbirlerinin alınması için AKP hükümetine çağrı yaptıklarını belirtti. Ancak AKP hükümetinin, Cumhurbaşkanı ve yöneticilerinin çağrılarına cevap vermekten kaçındığını dile getiren Buldan, “Çünkü yanlış yaptıklarını kendileri de biliyorlar. Ancak rantları ve kendi gelecekleri için söz kurmaktan çekiniyorlar.” şeklinde konuştu.

Erken seçim çağrısını yineledi

AKP’nin yapılacak bir erken seçimde gidici olduğunu söyleyen Buldan, “Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Artık tüm Türkiye AKP’nin bu ülkeyi nasıl yönettiğinin farkındadır. İnsanların artık AKP’nin yalanlarına karnı toktur. Türkiye’yi bugün uçurumun kenarına getiren, bir iflas ile baş başa bırakan, kendi geleceğini düşünmekten başka bir şey düşünmeyen AKP’ye en etkili cevabımızı seçim sandıklarında vereceğiz.” dedi.

Erken seçimin kaçınılmaz olduğunu belirterek, bir kez daha erken seçim çağrısını yineleyen Buldan, “Türkiye halkları birlikte geleceği için işçi, emekçi kadınların, çocukların, gençlerin yarınları, geleceği için erken seçimin şart olduğunu ifade ediyoruz. Hiç kimse herhangi bir kaygıya ve kuşkuya kapılmasın. Başaracağımıza inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

‘İçişleri Bakanı istifa etmeli’

HDP Genel Merkezi binalarına yönelik saldırıya değinen Buldan, şu ifadeleri kullandı:

“HDP’ye saldırının arkasında bu ülkeyi yöneten İçişleri Bakanı başta olmak üzere hükümet var. HDP’ye yapılan her bir saldırının failinin ve kışkırtıcısının kim olduğunu bizler biliyoruz. Bu saldırılar Türkiye’ye bir şey kazandırmaz. Türkiye’nin üçüncü büyük partisi olan HDP’ye yapılan saldırı üç kişinin aldığı bir karar değildir. Arkasında kim varsa, azmettirici kimse ortaya çıkarılmalı ve cezalandırılmalıdır. İçişleri Bakanı acilen istifa etmesi gerekmektedir.”

‘Kürtlere yapılan her bir saldırı cezalandırılmalıdır’

Mersin’de Kürt aileye yönelik ırkçı saldırıyı da hatırlatan Buldan, Mersin’deki saldırının adli bir saldırı olmadığını, çok bilinçli ve ırkçı bir saldırı olduğuna vurgu yaptı. Saldırıyı kınayan Buldan, “Saldırı arkasındaki güçlerin ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Tutuklananların birkaç gün sonra serbest bırakılması durumunda hükümetin sorumlu olacağını belirtmek isterim. Bu insanlar cezalandırılmalıdır. Kürtlere yapılan her bir saldırı azmettiren ve saldırı emri verenler mutlaka bulunmalı ve cezalandırılmalıdır.” dedi.

Açıklamanın ardından, Buldan ve işçiler fotoğraf çektirdi.

MA – İSTANBUL