Burdur’da sağlık çalışanlarını darbeden 4 kişiden 1’i tutuklandı

Burdur’da sağlık çalışanlarını darbeden ve gözaltına alınan 4 zanlıdan 1’i tutuklandı, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Sağlık Sen, sağlık çalışanlarına yönelik saldırıyı protesto etmek için hastane önünde açıklama yaptı.

Burdur Devlet Hastanesine dün akşam saatlerinde Acil Servis Kovid-19 polikliniğine müracaat eden bir hasta yakını, hastasına enjeksiyon yapıldığı sırada “Nasıl iğne yapıyorsun” diyerek görevli hemşire Belkız Erten’in üzerine yürüdü.

Ardından 2 hasta yakını daha içeriye gelerek sağlık çalışanlarını koruyan güvenlik görevlisine fiziksel şiddette bulundu. Hastanede çıkan arbedede acil servis kapısının camı kırıldı.

Mağdur sağlık çalışanları darp raporu alarak şikayette bulundu.

Olay yerine gelen polis ekipleri 4 kişiyi gözaltına aldı.

Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan S.T. tutuklanırken, G.Ç, D.Y. ve 18 yaşından küçük E.Ç, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Öte yandan zanlılardan biri adliyeye girişinde “Niye çekiyorsunuz, çok mu merak ediyorsunuz, suçlu olan mı var yoksa.” diyerek görüntü alan gazetecilere tepki gösterdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Adaletin takipçisiyiz”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Burdur İl Sağlık Müdürlüğünün gönderdiği bilgi notunu sosyal medyadan paylaşarak “Bir sonraki hastayla ilgilenmek yerine darp raporu hazırlatmak? Hasta şikayeti dinlemek yerine polis merkezine ifade için gitmek? Açıklanabilir yanı yok. Toplum bizimle. Adaletin takipçisiyiz. Aşağıdaki rapor, Burdur İl Sağlık Müdürlüğümüzden geldi. Yargıya, 84 milyona sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Sen sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti protesto etti

Sendikanın Burdur Şubesi Başkanı Mehmet Faruk Ozan ve üyeler, Burdur Devlet Hastanesinin önünde bir araya gelerek, sağlıkçıların şiddete uğramasına tepki gösteri.

Ozan, buradaki konuşmasında, şifa dağıtan ellere uygulanan şiddeti kınadıklarını söyledi.

Salgın döneminin fedakar çalışanları olan sağlık çalışanlarının neredeyse her gün şiddete uğradıklarını belirten Ozan, “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet giderek artmaktadır. Bu vahim bir durumdur ve bunun son örneğini Burdur’da yaşadık. Yaşanan saldırıda yaralanan sağlık çalışanlarına geçmiş olsun diliyoruz.” dedi.

Ozan, toplumun şifa kaynağı sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti sebebi ne olursa olsun kabul etmediklerini vurguladı.

‘Sağlık çalışanları bunu haketmiyor’

“Mücadeleleriyle yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) bile alt eden sağlık çalışanları ne yazık ki şiddet meselesiyle baş edemiyor” diyen Ozan, şunları dile getirdi:

“Şiddet sağlık çalışanlarına en beklemedikleri anda geliyor. Saldırgan hasta veya hasta yakını olabiliyor. Sağlık emekçileri bunu hak etmiyor, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddeti kınıyoruz. Saldırganların ceza almaması hem sağlık çalışanlarını derinden üzmektedir hem de şiddet olaylarını artırmaktadır. Bu duruma artık dur denilmeli, gerekli tüm önlemler alınmalıdır. Fedakarca çalışan sağlık emekçilerine şiddet uygulayanlar en ağır cezayı almalılar.”

AA / BURDUR