Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, Abdullah Öcalan’ın sağlığının yerinde olduğunu açıkladı

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, İmralı Cezaevinde tutulan Abdullah Öcalan’ın öldüğü iddiasının gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

Öcalan’ın avukatı İbrahim Bilmez ise “Savcılığın açıklamasına neden bel bağlamak durumunda kalalım?” diye sorarak müvekkilleri ile görüşmek istediklerini belirtti.

Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, “İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü olarak bulunan Abdullah Öcalan’ın öldüğü yönünde bazı sosyal medya hesaplarında asılsız iddiaların yer aldığı anlaşılmıştır. Hükümlü hayatta olup, sağlık durumu iyidir. Bu tür haberlere itibar edilmemesi gerektiği hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

 ‘Savcılığın açıklamasına neden bel bağlayalım?’

Taleplerinin dün nasılsa bugün de aynı olduğunu ifade eden Öcalan’ın avukatlarından İbrahim Bilmez, “Biz neden müvekkilimizin can güvenliği ve sağlığından emin olabilmek, haber alabilmek için Savcılığın bu tür açıklamalarını beklemek zorunda kalalım ya da böyle açıklamalara bel bağlamak durumunda kalalım? Bir hukuk devletinde bu ‘normal’ midir?  Dün ne söylüyorsak bugün de onu söylüyoruz; tecrit derhal kaldırılmalıdır. Müvekkilimiz Sayın Öcalan ve İmralı’daki diğer mahpuslar en temel yasal haklarını kullanabilmelidirler. Aile ve avukatları ile görüşebilmeli, telefon ve diğer iletişim haklarından yararlanabilmelidirler. Biz avukatları olarak İmralı’ya gidip müvekkillerimizi bizzat görmek ve bu şekilde sağlıklarından emin olup ihtiyaç duydukları hukuki yardımı sunmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Başvurulara cevap yok

Öte yandan Öcalan’ın avukatları Mazlum Dinç, Raziye Öztürk, İbrahim Bilmez ve Nevroz Uysal, müvekkilleriyle ilgili sosyal medya hesaplarından paylaşılan iddialara ilişkin Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve Adalet Bakanlığı’na dün ve bugün yaptıkları başvuruya henüz hiçbir cevap verilmedi.

AA / MA