Bursa ve Samsun’da sağanak hayatı olumsuz etkiledi

Bursa’nın Mudanya ilçesinde etkili olan şiddetli yağış nedeniyle bazı ev ve işyerlerini su bastı, tarım alanları su altında kaldı.

Samsun’da kısa süreli etkili olan sağanak nedeniyle rögarlar taştı, cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu.

Samsun’ta kısa süreli sağanak su birikintileri oluşturdu

Mudanya ilçe merkezine 14 kilometre uzaklıktaki turistik bölge Zeytinbağı (Tirilye) Mahallesi’nde aniden bastıran sağanak nedeniyle bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Cadde üzerinde bulunan iş yerleri ve evlerin önündeki masa ve sandalyeler yağışla sürüklendi.

Tarım alanları sular altında kaldı

Yaklaşık 3 saat etkili olan yağışta Aspurya mevkisinde tarımsal alanlar da sular altında kaldı. Bazı cadde ve sokakların zeminindeki parke taşları, suyun şiddetinin etkisiyle yerinden sökülerek etrafa dağıldı. Kimi bölgelerde ise zeminde bulunan asfaltta yarıklar meydana geldi.

Mahallede sel oluştu

Ayrıca, mahallenin içinde yer yer su, çamur ve taş birikintileri oluştu. Vatandaşlar, suları ev ve iş yerlerinden kendi imkanlarıyla tahliye etti. Belediye ve BUSKi ekipleri, yağış nedeniyle meydana gelen olumsuzlukları gidermek için iş makineleriyle çalışmasını sürdürüyor.

Tirilye Mahallesi Muhtarı Süleyman Alkız, AA muhabirine, sabaha karşı yaşanan kuvvetli yağış nedeniyle mahallede sel oluştuğunu söyledi. Mahallenin ana giderinin yağış nedeniyle tıkandığını belirten Alkız, “Daha önce 2005, 2006 ve 2014 yıllarında da kuvvetli yağışlar olmuştu ama onlar bugünkü kadar kuvvetli değildi. Mahallenin giderleri tıkandı ve yağış sele dönüştü.” dedi.

Alkız, yağış nedeniyle mezarlık yolu taşlarının okulun önüne geldiğini, temizlik çalışmalarının sürdüğünü bildirdi. Bazı vatandaşlar da böyle şiddetli yağışı uzun zamandır ilk defa gördüklerini söyledi.

Samsun’da da rögarlar taştı

Samsun’da kısa süreli sağanak nedeniyle rögarlar taştı, trafikte kısa süreli aksamalar yaşandı. Saathane Meydanı, Gazi Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Belediyeevleri, İstasyon ve Kale mahallerinde çamur ve su birikintileri oluştu. Belediye ekipleri, şiddetli yağış sonrası tıkanan rögarları açmak ve yağmur suyunu tahliye etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü, Samsun ve çevresinde gök gürültülü sağanağın devam edeceğini belirterek, ani su ve sel baskınlarına karşı tedbirli olunması uyarısında bulundu.

AA – BURSA/SAMSUN