Bursa’da yerleşim bölgesi yakınında orman yangını

Bursa’da yerleşim alanı yakınında çıkan orman yangınının kontrol altına alınabilmesi için çalışma başlatıldı.

Bursa’da Nilüfer İlçesi Demirci Mahallesi’nde mezarlığa yakın bölgedeki ormanlık alanda yangın çıktı. Haber verilmesi üzerine bölgeye Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Amirliğine bağlı ekipler sevk edildi. Ekipler, yoğun dumanın kentin batısındaki birçok noktadan görülebildiği yangının çevredeki binalara sıçramasını önlemeye çalışıyor.

‘Gerekirse tahliye edebiliriz’

Bursa Valisi Yakup Canbolat, AA muhabirine, yangına havadan helikopterle ve karadan müdahalenin etkin şekilde sürdüğünü söyledi. Yangın söndürme uçağı da talep edildiğini belirten Canbolat, “Rüzgarın etkisiyle alevler büyüyor. Yangın nedeniyle boşaltılan bir yerleşim yerimiz yok. Alevlerin yerleşim yerlerine yaklaştığı noktada arazözlerle önlemler aldık. Gerekirse buraları tahliye edebiliriz.” dedi.

Olay yerine gelerek yetkililerden bilgi alan Vali Canbolat, gazetecilere açıklama yaptı. Orman Genel Müdürlüğüne ait yangın helikopterleri ve Orman Bölge Müdürlüğünün bütün teknik imkanlarıyla derhal seferber olduklarını belirten Canbolat, “Aynı zamanda Bursa Büyükşehir Belediyemizin, AFAD’ımızın, Nilüfer Belediyemizin imkanlarıyla bölgedeyiz.” dedi.

Yangınla ilgili bir kişi gözaltında

Alevlerin kısa sürede kontrol altına alınabileceğini düşündüklerini dile getiren Canbolat, “Yangın bir kişi tarafından çıkarıldı, bu kişiyi de emniyet güçlerimiz aldı. Uyuşturucu bağımlısı olan bir şahıs.” dedi.

‘Tekrar ağaçlandırılacaktır’

Yangın kontrol altına alındıktan sonra sabaha kadar soğutma çalışmalarına devam edileceğini kaydeden Canbolat, “Burası orman arazisi. Daha önceki uygulamalarda olduğu gibi burası tekrar ağaçlandırılacaktır.” diye konuştu. 

Kaynak: AA