Bursları kesilen öğrenciler: Bizden çaldıklarınızı geri alacağız

Burslarının kesilmesini protesto eden üniversite öğrencileri, “Bizden çaldıklarınızı, bizim olanı geri alacağız” dedi.

Üniversite Öğrencileri, AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım rektör olarak atanmasının ardından başlayan eylemlere katıldıkları için bursları kesilen öğrenciler için Kadıköy’de bulunan Caferağa Gençlik ve Spor Bakanlığı önünde açıklama yaptı. “Üniversiteyi savunmaktan vazgeçmiyoruz” pankartı açılan açıklamada sık sık, “Mafya düzenini yıkacağız”, “Müşteri değil, öğrenciyiz” ve “Bankalarınız, kasalarınız, bizim olanı biz alacağız” sloganları atıldı.

‘Vazgeçmeyeceğiz’

Bursu kesilen öğrencilerden Lizge Biter, “300 bin tane öğrencinin KYK kredi borcu için haciz vermesini bilenler, bizim bursumuz kesmeyi de bildi. Bunların üniversiteyi ve üniversitelileri teslim alma çabası olduğunun farkındayız. Tüm çabalarınız nafile. Çünkü ne üniversiteyi savunmaktan ne haklarımız için sokakta olmaktan ne de memleketi savunmaktan vazgeçmeyeceğiz” diye belirtti.

Milyonlarca öğrenci icraya verildi

Üniversite öğrencisi Kübra Aygün, iktidarın ekonomik krizi yönetemeyip pandemiyi fırsata çevirerek emekçilerin, üniversitelilerin üzerinde baskı kurmaya devam ettiğini söyledi. Aygün, “Sedat Peker’in açıklamalarıyla Demirören’in Ziraat Bankası’ndan 750 milyon dolar karşılıksız kredi aldığı ortaya çıktı. Demirören’e 750 milyon dolar karşılıksız kredi veren banka, KYK kredi borçlarını ödeyemeyen 300 bin üniversiteliyi icraya verdi” ifadelerini kullandı.

İktidarın kendi hegemonyasını kurma amacının Boğaziçi Üniversitesi direnişiyle boşa düşürüldüğünü dile getiren Aygün, “Hegemonya kurma çabası boşa düşen iktidar, Boğaziçi direnişine katılan üniversitelilerin burslarını-kredilerini keserek, üniversitelilere açlığı ve geleceksizliği reva görüyor” dedi.

‘Bizim olanı alacağız’

İktidarın korktuğu için üniversitelilere saldırdığını belirten Aygün, “Korkuyorlar çünkü sarayları, servetleri bizden çaldıklarıdır. Korkuyorlar, çünkü bizden çaldıkları ile kurdukları saltanatları sallanıyor. Korkmakta haklısınız. Korkun, çünkü 1 Mayıs’ta yasaklarınızı tanımayıp sokaklara çıkan, Demirören’e verilen 750 milyon dolarlık karşılıksız kredinin hesabını soran üniversiteliler olarak, sallanan saltanatınızı devirmek için hep karşınızda olacağız. Bizden çaldıklarınızı, bizim olanı geri alacağız” diye konuştu.

Borçlar silinsin

Üniversite öğrencisi Umut Yıldız ise, taleplerini şöyle sıraladı:

“* Kesilen tüm burs ve krediler iade edilsin.

* Bütün krediler koşulsuz bursa çevrilsin.

* Tüm üniversitelilere koşulsuz burs verilsin.

* Kredi ve burs miktarları yaşanılacak seviyelere çıkarılsın.

* Yurtlardan atılan tüm üniversiteliler geri alınsın.

* KYK kredi borçları silinsin.”

Öğrenciler eylemlerini attıkları sloganlarla sonlandırdı.

MA / İSTANBUL