Bütçe görüşmelerinde grubu bulunmayan ‘muhalefet’ partilerine söz hakkı yok

TBMM’de grubu bulunmadığı gerekçesiyle TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın bütçe görüşmeleri üzerine 5 dakika konuşma talebi reddedilirken, BBP Genel Başkanı Destici’ye 5 dakika konuşma hakkı verildi.

Baş, Meclis Başkanı Şentop’a “AKP’den Meclise gelen bir partinin genel başkanı konuşabiliyor ama muhalefetten gelen konuşamıyor. Bu mu adalet, bu mu özgürlük?” dedi.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş

TBMM Genel Kurulu’nda bütçe görüşmelerine ilişkin grubu bulunmayan siyasi partilere konuşma hakkı verilmemesine üzerine usul tartışması yaşandı. Grubu bulanan siyasi partilerin bütçenin tümü üzerinde kürsüde 1 saat konuşma hakkı bulunurken, grubu bulunmayan siyasi partilerin ise bu hakkı yok.

BBP Genel Başkanı Destici konuşabilecek

Bugünkü görüşmelerde tek istisna ise Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici için uygulandı. Destici, kürsüde bütçenin lehinde 10 dakika konuşabilecek.

Baş’ın bütçe üzerine 5 dakika konuşma talebi reddedildi

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Erkan Baş, bütçe üzerine 5 dakika konuşma talebini dilekçe ile Meclis Başkanlığına sundu. Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Baş’ın bu talebini kabul etmedi. Bunun üzerine Baş, Şentop’un bu kararına itiraz ederek geçen yıl bütçe görüşmelerinde grubu olmayan siyasi partilere bu hakkın sağlandığını hatırlattı. Baş, bu konuda usul tartışması açılmasını talep etti.

Şentop, tutumunun grubu bulunmayan siyasi parti temsilcilerinin kürsüde konuşma hakkını vermeme yönünde olduğunu yineledi. Bunun üzerine Şentop’un tutumu üzerine leyhte ve aleyhte konuşmalar yapıldı.

‘Bütçeyi oluşturan insanların temsilcileri de konuşsun’

Şentop’un tutumuna ilişkin aleyhte konuşan TİP Genel Başkanı Erkan Baş, bütçe hakkının Magna Carta Sözleşmesi’nden bu yana var olduğunu belirtti. Bütçenin emekçilerin, işçilerin vergisiyle oluştuğuna işaret eden Baş, şunları ifade etti:

“Bütçenin nereye harcandığını, paraların nereye kullanıldığını emekçilerin, işçilerin partisi olma iddiası olan bir partinin, Türkiye İşçi Partisi’nin, Sayın Başkan diyor ki konuşmaz. Bunu vicdanen, aklen nasıl içinize sindiriyorsunuz. AKP’den Meclise gelen bir partinin genel başkanı konuşabiliyor ama muhalefetten gelen konuşamıyor. Bu mu adalet, bu mu özgürlük? Bırakın bu kürsüden, bu memleketin vergisini veren, alın terini veren, damla damla bu bütçeyi oluşturan insanların temsilcileri de konuşsunlar. Bütçe, tuzu kuruların, mutlu azınlığın bütçesi olmasın. Emekçilerin, yoksulların da bütçesi olsun.”

HDP’li Beştaş: Siyasi partilerin temsilcilerinin söz almaması çalışmalara vurulacak darbedir

Yine aleyhte söz alan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, bütçe hakkının halkın olduğunu belirterek, “Aslolan halktır ve halk adına bütçe görüşmelerini burada yürütüyoruz. Yurttaşın hakkını savunurken, burada siyasi partilerin temsilcilerinin tek bir söz almaması Meclis çalışmalarına vurulacak bir darbedir.” dedi.

‘Destici’ye iktidar partisi 10 dakika konuşma hakkı vermiş’

Baş’ın bir partinin Genel Başkanı olduğuna, DBP Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in de Meclis’te olduğuna işaret eden Beştaş, “Sayın Destici’ye iktidar partisi 10 dakika konuşma hakkı vermiş. Lehte yorumun önünde bir engel yok. Siyasi patilere makul süreler verilmesi bütçe hakkının konuşulması açısından çok önemli bir meseledir. Usul tartışmasına bile gerek yok. Çoğulculuktan yana bir parti olarak her düşüncenin burada temsili gerekir o temsiliyetin de burada sözünü kurması gerekir.” diye konuştu.

CHP’li Altay: Partilerin temsilcilerine söz vermeniz burayı parlamento yapar

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise Baş’ın talebinin haklı ve meşru olduğunu belirterek, “Meclisin İçtüzüğü Sayın Başkan size yetki bu yetkiyi veriyor.” dedi. Altay, şunları ifade etti: “Bütçede ve özel günlerde Mecliste grubu bulunmayan siyasi partilerin temsilcilerinin Meclisin kürsüsünü kullanmaları olmazsa olmazdır. Danışma kurulunda bunun karar altına alınmasına gerek yoktur. İçtüzüğe göre grubu bulunmayan partilerin temsilcilerine bütçe için söz vermeniz burayı parlamento yapar.”

AKP’li Turan: Danışma Kurulu’na rağmen söz hakkı verilmesini doğru bulmuyoruz

Şentop’un tutumuna dair lehte söz alan AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, Meclis’te her türlü fikirlerin özgürce konuşulduğunu ileri sürerek, “Kimsenin konuşmasından rahatsız olmuyoruz. Konu bir partinin konuşturulup konuşturulmaması değildir. Meclisin bağlayıcı olduğu bir gündemi var. Danışma Kuruluna rağmen söz hakkı verilmesini doğru bulmuyoruz.” dedi.

Konuşmalardan sonra Meclis Başkanı Mustafa Şentop, tutumunu değiştirmeyeceğini söyleyerek Baş’ın talebini reddetti.

MA- ANKARA