‘Büyük ortak sabır diliyor, küçük ortak askıda ekmek sunuyor’

MHP’nin başlattığı ‘askıda ekmek’ uygulamasına yönelik eleştiriler sürüyor. CHP’li Faik Öztrak, iktidarı ‘büyük ve küçük ortak’ diye niteleyerek eleştirdi.

Recep Tayyip Erdoğan – Devlet Bahçeli

MHP’nin geçtiğimiz günlerde başlattığı ‘askıda ekmek’ uygulamasını ‘büyük ortak sabır telkin ediyor, küçük ortak askıda ekmek vadediyor’ sözleriyle eleştiren Öztrak, ‘bunların milletin derdine derman olma niyetleri yok’ dedi.

İşini kaybedenlerin sayısı 2 milyon

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi’nde basın açıklaması yapan Faik Öztrak, Cumhur İttifakı’nın politikalarını sert sözlerle eleştirdi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak

Öztrak, işsizliğe vurgu yaparak şunları söyledi:

“Milletimiz, ekonomik buhranla boğuşuyor. Dolar kuru 8 liraya, Euro kuru 10 liraya dayandı. Son iki yılda işini kaybedenlerin sayısı 2 milyonu buldu. İşsiz yurttaşlarımızın sayısı 10,5 milyona ulaştı. Çalışanlar da yoksulluk sınırının altında ücretlere talim ediyor.”

“Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 448 lira oldu, yoksulluk sınır 7 bin 973 liraya ulaştı. Emeklilerimiz de çalışanlarımız da pazar yerlerinde akşam döküntülerine talim ediyor. Çöpten karnını doyuran yurttaşlarımızın görüntüleri artık vaka-i âdiyeden oldu.”

“Bir de çalışıyor görünüp iş başı yapamayan 2,5 milyon yurttaşımız var. Bu hükümet, özel kesimde çalışan işçilerin pandemide, ayda 1.168 lira verilip zorunlu izne çıkarılmasının önünü açtı. Bu vatandaşlarımız işsiz görünmüyor. Ama geçinemiyor.”

‘Bebek mamasına güvenlik alarmı takıldı’

“Böyle hayata tutunmaya çalışan yaklaşık 2 milyon emekçimiz var. Marketlerde bebek mamalarına, hatta zeytinyağına bile güvenlik alarmı takılır hale geldi. Ucuzcu marketlerde bile peynir, mısır yağı, ay çiçek yağı gibi temel ürünlerin yanına yaklaşılmıyor.”

“Kuru ekmeği sofraya koymak bile artık mesele haline geldi. Ekmeğe de en son yüzde 20 zam yapıldı. Bunlar bütçeyi dahi Meclis’e zamanında yetiştiremiyorlar. Milletle gönül bağları o kadar koptu ki…Ne sesini duyuyorlar ne de halini görüyorlar. Saray ittifakının büyük ortağı, millete yoklukta sabır telkin ediyor. Küçüğü de millete ‘askıda ekmek’ vadediyor. Bunların milletin derdine derman olma niyetleri yok.”

TIKLAYIN: Belediye işçilerine yönelik ‘hak ve özgürlükler’ eğitimine AKP- MHP oylarıyla ret

Haber Merkezi