Büyük skandal!.. 1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşısı kimlere yapıldı?

Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye 1,5 milyon doz Biontech aşısının AKP yöneticilerine ve imtiyazlı kişilere yapıldığı yönündeki iddiaları Sağlık Bakanı Koca’ya sordu.

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Dr. Aytun Çıray, Türkiye’ye geldiği ortaya çıkan, 1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşılarının imtiyazlı bazı AKP yöneticilerine ve kesimlerine yapıldığı hakkındaki skandal iddiaları meclis gündemine taşıyarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya cevaplaması için Meclis Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi. 

AB Türkiye’ye 1.5 milyon doz Biontech aşısı gönderildi

Aytun Çıray, Alman Pfizer/Biontech işbirliği ile üretilen ve etkinliği yaklaşık %94,5 olan aşılar ile ilgili 31 Aralık 2020’de 4,5 milyon dozluk anlaşma yapıldığının ve Mart sonuna kadar bu aşıların Türkiye’ye  geleceğinin Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürü Mücahit Özdemir tarafından kamuoyuyla paylaşıldığını söyledi. 

Yapılan açıklamaya göre aşının temininde ve tesliminde bir gecikme olmayacağının, geldiğinde de risk gruplarına göre sırayla uygulanmaya devam edeceğinin söylendiğini hatırlatan Çıray, “Avrupa Birliği tarafından AB kaynaklı aşıların hangi ülkelere ne kadar gönderildiğinin açıklandığı belgede Türkiye’ye 1,5 milyon doz aşının çoktan geldiği ortaya çıkmıştır” dedi. Çıray sözlerine şöyle devam etti: 

Aşı meselesi skandala dönüşmüştür

“Aşı meselesi de sonunda bir skandal haline gelmiştir. Artık şeffaflık ve güvenilirlikle yakından uzaktan bir bağı kalmayan AKP yöneticilerinin el altından aşı getirtip kendi üyelerine ve seçmenlerine yaptırıyor iddialarına dahi şaşırılmayacak duruma geldik. Artık adaletten yoksun, insan sağlığının önemini dahi siyasal islamist takıntılarına göre sınıflandırıp öncelik tanıyan bir iktidarla karşı karşıyayız.”

Çıray, şu soruları yöneltti: 

AKP kongrelerindeki rahatlığın sebebi bu aşılar mı? 

  1. Türkiye’ye 1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşısının geldiği doğru mudur? 
  2. Avrupa Birliği tarafından paylaşılan belgeye göre Türkiye’ye çoktan geldiği belirtilen 1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşısı kimlere yapılmıştır? Bu kişileri kim, hangi risk ölçütlerine göre belirlemiştir? 
  3. Topluma mesafe ve hijyen önlemlerinin gevşetilmemesi gerektiği uyarılarının defaatle yapıldığı ve salgın rakamlarının giderek arttığı bir süreçte AKP’nin geçtiğimiz haftalarda bulaşmaya çok müsait, lebalep kongreleri rahatlıkla gerçekleştirebilmesinin nedeni bu aşıların AKP’lilere yapılmış olması mıdır? 
  4. Şu ana kadar Çin/Sinovac aşısı dışında Türkiye’ye gelen başka aşılar var mıdır? Varsa bunlar hangi aşılardır ve kimlere hangi kriterlere göre yapılmıştır?