Büyükelçi Schulz: 30 yıl önce Almanya’nın birleşmesi özgürlüğü sağladı

Ankara Almanya Büyükelçisi Schulz, Alman Birliği Günü’nü yayınladığı videolu mesajla kutlayarak, “30 yıl önce Almanya’nın bölünmüşlüğünün sona ermesi ve ülkenin birleşmesi tüm Almanya’da özgürlüğü sağladı.” dedi.

Ankara Almanya Büyükelçisi Jürgen Schulz

Ankara Almanya Büyükelçisi Jürgen Schulz, 3 Ekim’de Almanya’nın milli bayramı olan Alman Birliği Günü’nü yayınladığı video mesajla kutladı. Schulz, 30 yıl önce Almanya’nın bölünmüşlüğünün sona ermesi ve ülkenin birleşmesinin tüm Almanya’da özgürlüğü sağladığını ve insanları birleştirdiğini belirtti.

https://www.facebook.com/watch/?v=2813826645556623

Ancak, yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle kutlamaların bu yıl birçok yerde iptal edildiğini veya çok kısıtlı gerçekleştirileceğini ifade eden Schulz, şunları kaydetti:

“Ankara Almanya Büyükelçiliği’nde düzenlenen geleneksel 3 Ekim kutlamaları da maalesef güncel durum nedeniyle mümkün olmamaktadır. Bu nedenle bu yıl dijital olarak Alman milli bayramında güzel bir gün geçirmenizi diler, bir sonraki yılda yine hep birlikte tarihimizin bu çok özel gününe kadeh kaldırabileceğimizi ümit ederim.”

13 Ağustos 1961’de yapımına başlanan ve Batı Berlin’i Doğu Almanya’da ada haline getiren Berlin Duvarı 9 Kasım 1989’da yıkıldı. Duvarın yıkılmasıyla Doğu Almanya ile Batı Almanya’nın birleşmesi sağlandı.