Cami inşaatında çöken iskelenin altında kalan mühendis kurtarıldı

FOTO:AA

HABER MERKEZİ – Gaziantep’te merkez Şahinbey ilçesindeki Akkent Camisi inşaatında önceki gün 15.42’de çöken iskelelerin altında kalan mühendis Korkut Küçükcan için arama kurtarma çalışması yaklaşık 33 saat sürdü.  Anadolu Ajansı’nın  (AA)  haberine göre, çöken iskelenin tahtaları ekipler tarafından tahliye edilmeye çalışıldı. Gece saatlerinde ise çevredeki tüm sesler durdurularak ortam dinlemesi yapıldı.

İnşaat içerisindeki bir bölgeden ses alan ekipler yoğunlaştıkları alanda, büyük tahta parçalarının arasındaki Korkut Küçükcan’a ulaştı. Küçükcan’a olay yerinde ilk müdahale yapıldı. Daha sonra sedyeye alınan ve elden ele taşınarak inşaat girişindeki ambulansa getirilen Küçükcan, hastaneye kaldırıldı.

Bu arada, Küçükcan’ın tahliyesi sırasında, çalışmalarda yer alan ekipler büyük sevinç gösterisinde bulundu. İnşaat mühendisi Korkut Küçükcan’ın ailesi ve yakınları da mutluluk gözyaşı döktü.

Çöken iskele 20 bin ton ağırlığındaydı

Gaziantep Valiliği olaya ilişkin yaptığı açıklamada, kurtarma çalışmasına 250 kişinin katıldığını 50 araçtan da destek alındığını belirtmişti. Çalışmada, arama kurtarma köpekleri, termal kameralar ve kılavuz kameralarının kullanılarak, telefon sinyalinden, teknolojiden yararlanılmıştı. Çöken iskele tahtalarının 20 bin ton olduğu belirtilmişti.