Camiden ölü duyurusu yapmak koronavirüs sebebiyle yasaklandı

Şırnak Valiliği, ölü duyurusunun camilerden yapılmasını, koronavirüs önlemleri gerekçesiyle yasakladı. Karar Hıfzıssıhha Kurumu önerisiyle alındı.

Şırnak’ta koronavirüs gerekçesiyle ölü duyurusu yapmak yasaklandı

İl Hıfzıssıhha Kurumu’nun Şırnak ili kapsamında koronavirüs önlemlerine yenilerini eklediği öğrendildi. Bu kapsamda cami hoparlöründen ölü duyurusu yasaklandı.

Kararlara ilişkin Şırnak Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada şu detaylar yer aldı: “İlimiz genelinde vefat eden vatandaşlarımızın yakınları tarafından belediyeler ve camilerin hoparlörlerinden yaptırılan anonslar 23 Ekim tarihinden itibaren yasaklandı. 

Silopi Habur Sınır Kapısı’nda bulunan TIR parkında İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Sağlık Müdürlüğü personellerinden oluşan maske, mesafe ve hijyen denetimlerini gerçekleştirmeleri maksadıyla ekip oluşturulacak.” 

Şırnak’ta koronavirüs sayılarındaki artış dikkat çekici

BBC Türkçe’nin geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği haberde Şırnak merkez ve Cizre ilçelerinde koronavirüs vakalarının hızlı arttığı ve bazı kamu binalarının hastane olarak kullanıldığı bilgisi yer almıştı.

150 yataklı Cizre Devlet Hastanesi’nde yer kalmadığı için Covid-19 belirtisi gösteren hastalar Şırnak, İdil, Silopi Devlet Hastanelerine yönlendiriliyor. Ayrıca Şırnak ve Cizre’de Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenci binalarının da karantina binası olarak kullanıldığı bildirildi.

Cizre’de marangozluk yapan Nimet Akalın ise 10 gün önce hastalık belirtileri gösterdiğinde Silopi Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınmış.

Onunla birlikte aynı hastanede yaklaşık 300 hasta tedavi ediliyor. Akalın; hastane yönetimi ile, doktor, hemşire ve personelin çok ilgili olduğunu belirterek hastalığa nasıl yakalandığını anlattı.

Ailesinden 10 kişinin testi pozitif çıkmış ve kardeşi de Şırnak’ta öğrenci yurdunda karantinada tutuluyor.

Akalın, iki hafta önce amcası Şahin (72) ve bir hafta önce de yengesi Zekiye Akalın’ı (71) Covid-19 hastalığı sonucu kaybettiklerini söyledi.

Haber Merkezi – MA