Can Candan için imza kampanyası

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Naci İnci’nin görevine son verdiği öğretim görevlisi Can Candan’ın işine iade edilmesi talebiyle imza kampanyası başlatıldı.

Can Candan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu’nun yerine rektör olarak atadığı Naci İnci’nin, görevden aldığı öğretim görevlisi Can Candan için imza kampanyası başlatıldı. 16 Temmuz’da görevden alınan Can Candan için Change.org üzerinden başlatılan kampanyaya şu ana kadar bin 321 kişi imza attı.

Kampanyanın imza metninde, 2 Ocak 2021’de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile, Boğaziçi Üniversitesi’nin akademisyenlerine danışılmadan atanan kayyım rektör Melih Bulu ve yönetiminin, demokratik ve özerk yönetime ve akademik özgürlüğe sekte vuran eylemlerine karşı tüm bileşenlerin 8 aydır dirayetli şekilde direndiği hatırlatıldı.

‘Bulu’nun görevinden alınması direnişin gücüdür’

Kararname ile bir gecede getirilen kayyım rektör Bulu’nun 15 Temmuz 2021’de yine bir gece kararnamesi ile görevinden alındığının belirtildiği imza metninde, “Bu, direnişin gücüdür!” denildi. Bununla birlikte, gönderilen kayyım rektörün yerine “vekaleten” Naci İnci’nin atandığının belirtildiği imza metninde şu ifadeler yer aldı:

“Naci İnci göreve ‘atanmasının’ hemen ertesi günü 8 yıldır Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümünde yarı zamanlı öğretim görevliliği yapan Feyzi Erçin hocanın, önce yaz okulunda sonra da Boğaziçi’nde ders vermesini engelledi. Hemen ardından da 14 senedir aynı bölümde tam zamanlı öğretim görevlisi olan hocamız Can Candan’ın ‘işine son verildiğini’ akademik gerekçelerden uzak, iftiralara dayanan ve Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenlerinin de altını çizdiği üzere ‘hukuki açıdan sorunlu’ bir yazı ile kendisine iletti.”

‘Kayyım vekili imzasıyla iletilen kararı kabul etmiyoruz’

İmza metninde, Can Candan’ın başından itibaren direnişin ve akademisyen nöbetlerinin görsel-işitsel kaydını ve arşivini yapan ve bu sürece dair kayyımlığın, kamuoyunun görmesini istemediği pek çok anıyı paylaştığına işaret edildi. Can Candan’ın hedef gösterilmesinin kabul edilmesinin mümkün olmadığına vurgu yapılan imza metninde, “Kendisinin de belirttiği gibi, kayyım vekili imzasıyla iletilen kararı kabul etmiyoruz; tüm üniversite bileşenlerinin direnişine desteğimizi sürdürüyoruz.” denildi.

Bir an evvel bu haksızlığa son verilmesi talebi

İmza metninde, Boğaziçi direnişi ile bir kez daha kayyımlar ve kayyımlıkların geçici olduğu, kalıcı olanın ise demokratik seçimlerin yapıldığı, liyakate ve akademik özgürlüğe dayalı yönetim anlayışı olduğuna dikkat çekildi.

“Mevcut kayyımlıklara tepeden atananlar (Can Hocamızın da belirttiği üzere), kendisinin ‘işine son vermek’ şöyle dursun; çok sevilen derslerini açmaya ve bizim gibi pek çok kişiyi yetiştirmeye devam edeceğini bilmeliler.” denilen imza metninde, bir an evvel bu haksızlığa son verilmesi Can Candan’ın işine iadesi talep edildi.

Yeni1Mecra