Çanakkale Yenice maden direnişine desteğe giden köylüler Jandarma engelini aştı

Halit Elçi

Bakır madeni işçileri hem yer altında hem üstünde taleplerini dile getiriyor.

Çanakkale’nin Yenice ilçesindeki bakır madeninde önceki gün başlayan direniş 3. gününe girerken madencilere yemek götürmek ve yakınlarını desteklemek isteyen çevre köylerin halkının otobüslerini Jandarma engelledi. Buna rağmen köylüler çeşitli araçlarla maden ocağına gidiyor.

Madenci aileleri ve köylüler direnişçi işçileri ziyaret etti.

Çanakkale ili Yenice ilçesinde faaliyet yürüten NESKO Madenciliğe ait bakır madeninde çalışan 33 maden işçisi, maaşları ve tazminatları ödenmediği için ve çalışma koşullarının kötülüğü nedeniyle 26 Şubat’tan beri yerin 140 metre altında direnişte. İşçiler, Dev Maden-Sen üyesi oldukları için işten çıkarılan arkadaşlarının işe dönmesini istiyor.

Eşleri, çocukları, babaları, kardeşleri maden ocağında direnen Yenice’nin çevre köylerinin halkı, direnişçi işçileri ziyaret etmek, onlara yaptıkları yemekleri ulaştırmak için otobüslerle yola çıkmak istedi. Ancak Jandarma, halkı madene taşımak üzere Yenice’den bölgeye gelen 3 otobüsün hareketini engelledi. Jandarma bu engelleme için hiçbir gerekçe göstermedi.

Bunun üzerine maden ocağına gitmekte kararlı olan Yenice köylüleri ise “Onlar otobüslerimize el koyarsa, biz de yürüyerek gideriz madene. Çocuklarımızın direnişini sonuna kadar destekliyoruz” dedi.

Köylüler, daha sonra temin ettikleri bir otobüs ve 8 otomobil ile maden ocağına, direnişteki madenci yakınlarını ziyaret etmek için yola çıktı.

Köylülerin konvoyu saat 16.00 dolayında Jandarma kontrol noktasından geçerek maden ocağına yönelirken, Jandarma yetkilileri bazı araçlara para cezası kesti.

Otobüslere izin verilmemesi üzerine işçiler otomobillerle maden bölgesine geldi.

Yeraltındaki işçilerin eşleri çocukları ve köylüler madenin önüne geldiler. Yeraltındaki işçilere erzak yemek ve su getirdiler.

Madencilerin eşlerinden seçilen 5 kişilik bir heyet işveren ile görüştü, işveren uzlaşmak yerine eylemi bitirin çağrısı yaptı.

Yerin 140 metre altında direnişte olan işçilerin açlık grevinde olmadığı bildirildi. İşverenin maden ocağından dışarıya iletişimi sağlayan diyafon sistemini yeniden devreye koydu.

Dev Maden İş Sendikası yetkilileri işveren hakkında diyafonu kapatması nedeniyle suç duyurusunda bulunacağını açıklamış, işveren de bunun üzerine geri adım attı.