Çanakkale’de kendilerini madene kapatarak direnen işçiler Meclis gündeminde

Özgür Ceylan

HABER MERKEZİ  – CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale’nin Yenice ilçesinde maaşlarını alamayan ve sendika üyesi oldukları için işten çıkarılmalarını protesto etmek amacıyla kendilerini madene kapatarak direnişe geçen işçileri Meclis gündemine taşıdı.

CHP Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulu’nda, sendikaya üye oldukları için işten çıkarılan 11 arkadaşları için kendilerini bakır madenine kapatan 40 işçinin direnişine ilişkin açıklama yaptı. Ceylan, yaptığı konuşmasında, “Çanakkale NESKO Madencilikte işçiler aylardır emeklerinin karşılığını alamıyor. Çalışma koşullarının kötülüğü, ücretlerin düşüklüğü, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin eksikliğinden ötürü Dev Maden-Sen’de örgütleniyorlar” diye konuştu.  

‘Patron yasadan ya bihaber ya da bir iradeye güveniyor’

Ceylan, sömürünün her geçen gün daha da derinleştiği madencilik sektöründe patronların, işçinin sendikal mücadeleyi keşfetmesinden ürktükleri için baskıyı artırdığını ifade ederek, “İşçiler “Ya sendika ya da iş” tehdidiyle sendikadan istifaya zorlamış ancak işçiler buna karşı koymuştur” diye konuştu. İşverenin ücretsiz izin ve toplu işten çıkarma girişimlerinin Çalışma Yasası’ndan bihaber olduklarının göstergesi olduğunu ifade eden Ceylan, “Eğer böyle değilse işveren, arkalarında var olan bir iradeye güvenmektedir” dedi.

Madende ambulans var, aküsü yok

Kendilerini madene kapatarak direnişe geçen işçilerin eylemi 4. günü geride bıraktı.

90’ın üzerinde işçinin çalıştığı madendeki işçilerin çalışma koşullarının yetersizliğini dile getirirken, “Ambulans var bir tane ama aküsü dahi yok, çalışmıyor” diyen Ceylan, Çalışma Bakanlığı’nın konuyla ilgili incelemeleri en kısa sürede başlatması gerektiğini söyledi.

Ceylan, Genel Kurul sonrası yaptığı açıklamada da, işverenin madenci eşlerini maden sahasına almadığı haberini aldıklarını belirterek duruma tepki gösterdi. Ceylan, “Dev Maden İş Sendikasından aldığımız bilgiye göre, madenci eşlerinin direnen madencilere erzak getirme girişimleri, işveren tarafından maden sahasına alınmama şeklinde engellenmeye çalışılmış. Yapılan görüşmeler sonrası beş madenci eşi erzakları teslim etmiştir. Bu tavır kabul edilemez” diye konuştu. İşçilerin bir maaşlarının ödendiği yolunda da bilgiler aldıklarını ifade eden Ceylan, “İşçiler yasal zeminde direnişlerini sürdürmektedir ve tek amaçları haklarını almaktır. Haklarını alana dek eyleme devam edeceklerini ifade ediyorlar. Biz de sonuna kadar yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.