Çanakkale’de maden işçileri kendilerini ocağa kapattı

Çanakkale’de, 4 aydır maaşları ödenmediği ve sendikalaştıkları için işten atılan madenciler direnişe geçti, yer altına inerek kendilerini maden ocağına kapattı. Jandarma işçileri ikna etmeye çalışıyor.

Halit Elçi

Çanakkale ili Yenice ilçesinde faaliyet yürüten NESKO Madenciliğe ait bakır madeninde çalışan işçiler 10 Ocak 2020 tarihinden itibaren maaş alamıyor. Çalışma koşullarının kötülüğü ve iş yerinde hiçbir işçi sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınmaması nedeniyle de işçiler son olarak DİSK’e bağlı Dev.Maden-Sen’e üye olmaya başladı.

İşveren: Sendikadan istifa etmezseniz maaşları ödemeyeceğim

İşçilerin aktardıklarına göre, işveren bunun üzerine işçilere sendikadan istifa etmeleri için baskı yapmaya başladı. İşveren işçilere, “Sendikadan istifa etmediğiniz takdirde maaşlarınızı ödemeyeceğim. İş yerini kapatacağım ve hepinizi işten atacağım” diyerek işçileri sendikadan istifa etmeye zorladı.

Çanakkale’de 33 bakır madeni işçileri yer altındaki ocakta açıklama yaparak direnişe geçti.

İşçiler sendikadan istifa etmek istemediklerini bildirdikten sonra işveren bu gün 11 işçiyi işten attı.

Bunun üzerine işten atılan işçiler ve diğer sendika üyesi işçiler maaşları ödeninceye kadar ve işten atılan arkadaşları işe geri dönünceye kadar madenden ayrılmayacaklarını belirterek kendilerini ocağa kapattılar.

İşten atılanlar geri alınana kadar direniş sürecek

Bugün öğle saatlerinde ocağa giren işçiler halen maden ocağı içerisinde direniyor. Jandarma işçiler ile görüşmeye çalışıyor ancak işçiler işverenden işten atmaların geri alınmasını ve çalışma koşullarının düzeltilmesi ve maaşlarının ödenmesi halinde direnişi sonlandıracaklarını bildirdi.

yeni1mecra’ya konuşan Dev.Maden-Sen Örgütlenme Uzmanı Muhammet Alkış, işçilerin taleplerinin karşılanması halinde yer altından çıkacaklarını bildirdiklerini belirterek, “İşverenin işçilerin maaşlarını ödememesi, sendikalarını kabul etmemeleri ve çalışma koşullarının iyileştirilmemesi sonucunda bu durum yaşanmıştır. İş bu noktaya gelince işçilerin direnişe geçmesi meşru, doğal haklarıdır. Sendika olarak üyelerimizin arkasındayız ve işverenin işçilerin taleplerine yanıt vermesini bekliyoruz” dedi.

Firmanın daha önce yaralanan işçilere ya da emekli olan işçilere yönelik de tazminat vermemesi gibi birçok konuda sicilinin kabarık olduğunu da söyleyen Alkış, “İşçiler sadece maaşlarını alamadıkları için değil, tüm bu kuralsızlıkların giderilmesi için direnişteler” dedi. Alkış, kamuoyunu işçilere destek vermeye çağırdı.