Canan Güllü’ye ‘Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü’

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın verdiği “Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü”ne Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Başkanı Canan Güllü layık görüldü.

TKDF Başkanı Canan Güllü

ABD Dışişleri Bakanlığının, her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde verdiği Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü’ne (IWOC​) bu yıl Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Başkanı Canan Güllü layık görüldü.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Jill Biden, 14 kadına online törenle ödüllerini verdi. Törende Blinken, Güllü ile ilgili de şu ifadeleri kullandı:

“Canan Güllü, bir kadın hakları aktivisti ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı’dır. Geçen yıl, Türkiye’nin aile içi şiddete karşı tesis edilen insan hakları antlaşması olan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine karşı başarılı bir örgütleme yapmıştı.”

14 kadın ödüle layık görüldü

ABD Dışişleri Bakanlığı bu yıl Venezuela, Guatemela, Kongo, Belarus, İran, Mynamar ve Çin dahil farklı ülkelerden 14 kadına, Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü verdi. Törende Afganistan’da öldürülen 7 Afgan kadın lider ve aktivist de onur ödülüyle anıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü’nün yayımladığı basın duyurusunda şunlar ifade edilmişti:

“Canan Güllü 31 yıldır aktivist ve örgütçü olan Canan Güllü, kadın STKların çatı kuruluşu konumundaki Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı olarak, 186 şube ve 52.500 üyeli bir kuruluşa önderlik etmektedir. Canan, kadınların yönetim, iş gücü ve eğitime katılımlarını artırmak için çalışan, toplumsal cinsiyet konularının kararlı bir savunucusudur. 2007 yılında Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, halen faaliyetlerini sürdüren, şiddet mağdurlarına yönelik ilk acil yardım hattını kurmuştur.”

ABD, 2007’den bu yana her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde “Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü” töreni düzenliyor.

Kaynak: TKDF-MA