Çankaya Belediyesi’nde bin 500 temizlik işçisi iş bıraktı

Kendilerinden habersiz TİS’in imzalanmasını protesto eden Çankaya Belediyesi temizlik işçileri, greve başladı.

Genel İş Ankara 1 No’lu Şubesi Başkanı Hanım Akkuş, “Gelin bu yanlıştan vazgeçin. İmzaladığınızı söylediğiniz o TİS’i yırtın. Çanpaş işçilerine bir bayram hediyesi verin.” dedi.

Ankara’da Çankaya Belediyesi’ne bağlı Çanpaş A.Ş. ve Genel İş arasında işçilerden habersiz imzalanan Toplu İş Sözleşmesi’nin (TİS) ardından 7 aydır istedikleri zammı alamayan bin 500 temizlik işçisi iş bıraktı. Çöp toplama, park-bahçe ve sokak süpürme birimlerinde çalışan işçiler, üyesi oldukları Genel İş Ankara 1 Nolu Şubesi ile birlikte Çankaya Belediyesi binasında grev başlattı.

Belediye avlusunda bir araya gelen işçiler, “Direne direne kazanacağız”, “Kurtuluş yok ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları attı. 

‘TİS işçilerin geleceğidir’

Eylemde konuşan Genel İş Ankara 1 No’lu Şubesi Başkanı Hanım Akkuş, TİS’in işçilerin geleceği olduğunu belirterek, “Sendika şubeleri işçinin her türlü hakkını, hukukunu koruyacak olan tek örgütlü alandır. Genel İş 1 Nolu Şubesi ve emekçileri yok saymak, işçilerin evini ocağını elinden almaktır. Bunu kabul etmiyoruz” dedi.  

‘Çanpaş işçilerine bayram hediyesi verin’

Genel İş’e çağrıda bulunan Akkuş, şunları ifade etti: “Gelin bu yanlıştan vazgeçin. İmzaladığınızı söylediğiniz o TİS’i yırtın. Çanpaş işçilerine bir bayram hediyesi verin. Biz hazırız. İdari maddeleri ve ücretleri yeniden değerlendirmeye hazırız. Bu çağrımıza kulak verin. Çankaya Belediyemizin kadrolu, memur, belde, imar, Çanpaş, tüm emekçilerinin geçmişten bugüne onurlu yürüyüşlerini, omuz omuza devam ettireceğinden kimsenin şüphesi olmasın.”

İşçiler, eylemlerini saat 20.00’de Çankaya’ya bağlı Muhye Katı Atık Birimi’nde sürdürecek.

MA – ANKARA