Çankaya Belediyesi’ndeki iş bırakma eylemi sona erdi

TİS’in kendilerinden habersiz imzalandığını belirterek dün iş bırakan Çankaya Belediyesi temizlik işçileri, Genel -İş Sendikası Genel Merkezi’nin grev kararını onaylamaması nedeniyle eylemini sonlandırdı.

Çankaya Belediye Başkanı Taşdelen, “Ben imzalanan bu sözleşmeyle gurur duyuyorum, şubemizin ve bütün işçi kardeşlerimin de gurur duymasını istiyorum.” dedi.

Çankaya Belediyesi temizlik işçileri, iş bırakma eylemi nedeniyle toplamadıkları çöpleri toplamaya başladı.

Ankara’da Çankaya Belediyesi’ne bağlı Çanpaş A.Ş. ve Genel-İş Sendikası arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi’nin (TİS) kendilerinden habersiz imzalandığı gerekçesiyle bin 500 temizlik işçisi dün iş bırakma eylemi başlatmıştı. İş bırakma eylemi nedeniyle çöpler toplanmamıştı.  

Çankaya Belediyesi temizlik işçileri dün iş bırakmıştı

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) geçtiği bilgiye göre; İşçiler, grev kararını üyesi oldukları Genel İş Genel Merkezi’nin onaylamaması üzerine eylemlerini sonlandırdı. Sendika ve belediye tarafından işten atılmakta tehdit edildiklerini öne süren işçiler, eylemlerini sonlandırarak dünden bu yana toplanmayan çöpleri toplamaya başladı.

Taşdelen: Ben bu sözleşmeyle gurur duyuyorum

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, KRT televizyonunda Elif Doğan Şentürk’e konuk oldu. Taşdelen, 2018 yılında KHK ile belediye kadrosuna geçen işçilere yönelik en düşük asgari ücreti TİS ile 4 bin 850 lira yaptıklarını belirtti.

Taşdelen, “Ayda iki defa hafta sonu mesai alanların 5 bin 300 TL, çöp toplayanların 6 bin 500 TL, şoför kardeşimin maaşı 6 bin 750 TL oldu.” dedi.

Taşdelen, şunları ifade etti: “İşçi kardeşlerimin en kısa zamanda işlerinin başına geçerek çöpleri toplayacağına inanıyorum. Ben imzalanan bu sözleşmeyle gurur duyuyorum, şubemizin ve bütün işçi kardeşlerimin de gurur duymasını istiyorum.” şeklinde konuştu.

Yeni1Mecra