Çankırı, Sivas ve Kars’ta karantina uygulamaları

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında Çankırı’da 2 köydeki karantina süreleri 14 gün uzatılırken, Sivas’ta 2 köy, Kars’ta bir köye giriş çıkışlar yasaklandı.

Fotoğraf: Arşiv/AA

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarının ortaya çıktığı yerleşim yerlerinde tedbir amaçlı il ve ilçe hıfzıssıhha kurulları tarafından karantina kararları alınmaya devam ediyor. Çankırı’nın Korgun İlçesi’nde 17 Ağustos’ta karantina altına alınan Bugay ve Çukurören köylerindeki karantina süresi 14 gün uzatıldı.

Kaymakamlıktan yapılan açıklamada, köylerde yapılan kurul incelemesinin ardından karantina sürelerinin uzatıldığı belirtilerek, şöyle denildi:

“Bugay köyünün karantina süresinin 27.08.2020 tarihinden itibaren 14 gün, Çukurören köyünün 28.08.2020 tarihinden itibaren 14  gün daha uzatılmasına, istisnai durumlar haricinde köye giriş ve çıkışların kapatılmasına, gerekli tüm güvenlik ve sağlık tedbirlerinin azami derecede alınmasına karar verilmiştir.”

Orta İlçesinde il dışından gelenler de 14 gün karantinaya alınacak

Öte yandan Çankırı’nın Orta İlçesi’nde, Çankırı dışından gelenlerin 14 gün karantinaya alınacağı açıklandı. Kaymakamlıktan yapılan açıklamada, İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca, Çankırı dışındaki illerden ilçeye gelen kişilerin, yaş sınırına bakılmaksızın kendilerini 14 gün süre ile izole etmelerine, bu sürede köyün ve yaşam alanının sınırlarını kesinlikle terk etmemelerine, kişilerin kontrolünün köy imamları ve muhtarlar tarafından takip edilmesine karar verildiği ifade edildi.

Sivas’ta iki köye girişi çıkış yasaklandı

Sivas’ın Yıldızeli İlçesi’ne bağlı Çete ve Aşagı Subaşı köyleri tedbir amacıyla karantinaya alındı. Valilikten yapılan açıklamada, Covid-19 salgınının vatandaşların hayatını tehdit etmesini engellemek ve sosyal izolasyonu sağlamak amacıyla köylerin İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla karantinaya alındığı belirtildi. Açıklamada, karantina nedeniyle köylere giriş ve çıkışların yasaklandığı kaydedildi.

Kars’ta bir köy karantinaya alındı

Kars’ın Arpaçay İlçesi’ne bağlı Yalınçayır Köyü karantinaya alındı. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, salgının yayılmasının engellenmesi, sosyal izolasyonun sağlanarak vatandaşların sağlığının korunması amacıyla karantina uygulamasının başlatıldığı belirtildi. Açıklamada, köye giriş çıkışların durdurulduğu kaydedildi.

Kaynak: AA