Cargill işçileri 1000 gündür direnişte

Sendikal faaliyetleri nedeniyle işten çıkarılan Cargill işçilerinin, eylemlerinin 1000. gününde açıklama için Tarım Bakanlığı önüne gitmeleri engellendi.

Polis açıklama yapmak isteyen işçileri tehdit ederek “Biz devletin gücüyüz, neler yapabileceğini gösteririz size” dedi. Daha sonra direnişçi işçilerden 8’i gözaltına alındı.

Direnişlerinin 1000. gününde Tarım ve Orman Bakanlığı önünde açıklama yapmak isteyen Cargill işçilerinin sendikadan çıkması polis tarafından engellendi.

Sendikal faaliyetleri nedeniyle işten çıkarılan Türkiye Gıda ve Yardımcı İşçileri Sendikası (Tek Gıda-İş) üyesi 14 Cargill işçisi, İstanbul’da devam ettirdikleri direnişlerinin 1000’inci gününde Tarım ve Orman Bakanlığı önünde açıklama yapmak istedi. Tek Gıda-İş Sendikası’nda bir araya gelen işçilerin sendikadan çıkması polis tarafından engellendi.

Tek Gıda-İş Genel Merkezi önünde ablukaya alınan işçiler, talepleri karşılanmadan direnişten vazgeçmeyeceklerini belirterek, eylemlerini sendika binası önünde sürdürme kararı aldı. Sendikanın önünde bulunan işçilere destek vermek isteyen demokratik kitle örgütü üyeleri de polis tarafından uzaklaştırıldı. Polis, işçilere sık sık açıklama yaparak, dağılma çağrısında bulundu.

Polis işçileri tehdit etti

Polis, Tarım ve Orman Bakanlığı önüne giderek açıklama yapmak isteyen Cargill işçilerini “Biz devletin gücüyüz neler yapabileceğini gösteririz size” diyerek tehdit etti.

‘Onurumuz için direniyoruz’

Sendika binası önünde açıklama yapan Tek Gıda-İş Örgütlenme Sorumlusu Suat Karlıkaya, “Cargill 14 işçiyi, 17 Nisan 2018’de işten attı. Bursa Bölge Mahkemesi dava sonucu 12 işçi haklı bulundu, sendikal faaliyetler nedeniyle işten çıkarıldıklarına hükmetti ve işe iade kararı verdi. Cargill mahkeme kararını uygulamayı reddediyor. İşçilerin işe iade talepleri karşılanana kadar direnişimiz devam edecek. Salgın nedeniyle bakanlık önünde açıklama yapmamızı engelliyorlar. Biz haklıyız, hakkımızı alana kadar devam edeceğiz. Bu geceyi burada dışarıda geçireceğiz, gerekirse Ankara soğuğunda kaldırımda oturacağız. Onurumuz için direniyoruz ve direnmekten vazgeçmeyeceğiz” dedi.

İşçiler, açıklamanın ardından tüm engellemelere rağmen sendika binası önündeki bekleyişini sürdürdü.

Darp edilerek gözaltına alındılar

Tarım ve Orman Bakanlığı önünde yapmak istedikleri eyleme izin verilmediği için Tek Gıda-İş Ankara Şubesi önünde direnişlerini sürdüren Cargill işçileri, ısınmak için “Soba kurdukları” gerekçesiyle darp edilerek gözaltına alındılar. Gözaltına alınanlar arasında 8 Cargill işçisinin yanı sıra işçilere destek veren iki yurttaş da bulunuyor.