Çavuşoğlu: Protokolde AB tarafının talepleri karşılanmıştır

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde ayakta kaldığı protokolde, AB’nin talep ve telkinlerinin karşılandığını söyledi.

Fotoğraf: Reuters

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ankara’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşmüştü. Görüşmede, Charles Michel protokol koltuğuna otururken, bir süre ayakta kalan Ursula Von der Leyen kanepeye oturtulmuştu. Bu durum sadece Türkiye’de değil dünyada tepkiyle karşılanmıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır Muhammed es-Sabah’la düzenlediği ortak basın toplantısında gazetecilerin protokol mevzusuna ilişkin sorusunu yanıtladı.

‘Uygulanan protokolde AB talepleri karşılanmıştır’

AA’nın geçtiği bilgilere göre; Türkiye’nin son derece haksız ithamlarla karşılaştığını savunan Çavuşoğlu, Türkiye’nin köklü bir devlet olduğunu, her düzeyde sıklıkla ziyaret düzenlediğini ve misafir ağırladığını belirtti. Çavuşoğlu, “Özellikle Türkiye’de yapılan görüşmeler, uluslararası protokol kuralları ve Türk misafirliği çerçevesinde olur.” dedi.

Ziyaretler öncesinde protokol ekiplerinin bir araya geldiğini ve görüşmeler yaptığını ifade eden Çavuşoğlu, “Görüşmede uygulanan protokolde AB tarafının talepleri ve telkinleri karşılanmıştır.” dedi.

Çavuşoğlu, “Yani AB tarafının telkinleri doğrultusunda böyle bir oturma düzeni ayarlanmıştır. Nokta. Bunu, Türkiye’ye yönelik bu ithamlar olmasaydı bu kadar net açıklamayacaktık.” diyerek “Türkiye yaptı.” yönünde söylemler bulunduğunu, AB’nin iç uygulamalarına girmek istemediğini ifade etti.