‘Çay hasadındaki kriz derinleşiyor’

HDP Milletvekili Turan, çay tarımında kriz yaşandığını belirterek, hükümete gerekli tedbirleri alarak çay hasadının gerçekleştirilmesi ve çay üreticisinin desteklenmesi için çağrı yaptı.

Fotoğraf: Arşiv-AA

HDP Mersin Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Sözcüsü Rıdvan Turan, çay hasadında yaşanan sorunlara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Turan, yeni tip koronavirüsün yayılmasıyla birçok ülke olduğu gibi Türkiye’de de başta sağlık, ekonomik ve tarım sektörü olmak üzere birçok sektörde sorunların derinleştiğine dikkat çekti.

‘İktidar tarım politikalarını yeniden ele almalı’

Tarım gibi stratejik bir öneme sahip olan sektörde AKP hükümetinin konuya ciddi yaklaşmadığını belirten Turan, bu durumu endişe verici olarak değerlendirdi. İktidarın mevsimlik tarım işçilerinin yaşam koşulları, gıda güvenliği ve tarımsal üretimin devamlılığının sağlanması gibi temel konularda bütüncül bir politikaya sahip olmadığına vurgu yapan Turan, “İktidar, tarımsal üretimin hayati öneminde olduğunu görerek, tarım politikalarını yeniden ele almak durumundadır.” diye kaydetti.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan MA

‘Tarımsal üretimdeki daralma artıyor’

Turan, AKP hükümetleri döneminde tarımda dışa bağımlı bir politikanın izlenmesinin, tarıma yeterli desteğin sağlanmamasından kaynaklı tarımsal üretimdeki daralmanın giderek büyüdüğüne işaret etti. Turan, “İnsanlığı tehdit eden pandemiden en fazla işçiler, emekçiler, küçük tarım üreticileri ve mevsimlik tarım işçileri etkilenirken, tarımsal üretim ve hasat için var olan sorunlar çözülmezse tarımsal üretimde ve gıda temininde ciddi bir sorunlar açığa çıkacaktır.” dedi.

‘Çay tarımı krize dönüştü’

Bu sorunların Doğu Karadeniz Bölgesi’nde çay hasadını riske attığına işaret eden Turan, şunları kaydetti:

“Mayıs ayının ortalarında başlaması beklenen çay tarımında salgın korkusu ve gerekli tedbirlerin alınmaması nedeniyle krize dönüşmüştür. Şu anda birinci sürgün çay hasadı yapılmasında büyük sorunlar yaşanırken, bir çözüm üretilmemesi halinde 2. ve 3. sürgünler de çay hasadının yapılmama riski bulunmaktadır.”

‘Yaklaşık 100 bin üreticinin kentlere girişi yasak’

Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun’da, 830 bin dekar alanda 1 milyon üretici aile tarafından yaş çay hasadı yapıldığını hatırlatan Turan, “Yapılan yaş çay hasadının sınır kapılarının kapatılması nedeniyle 40 bin yabancı uyruklu işçinin ülkeye giremeyecek olması ve büyükşehirlerden gelmek isteyen yaklaşık 100 bin üretecinin de kentlere girişlerinin yasaklanması çay hasadındaki krizi derinleştirmektedir.” diye belirtti. Turan, hükümete çağrıda bulunarak şu talepleri sıraladı:

• Çay üreticilerinin tarlalarına dönmelerine sağlık kontrolü yapılarak ve gerekli tedbirler alınarak izin verilmelidir.

• Çay tarımının yapılabilmesi için iller arası seyahat etme ve dışarı çıkma yasağı kapsamı içinde olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı çay üreticisi ve yakını olanlara gerekli iznin verilmelidir.

• Çay tarımında ve çay yükleme işlerinde çalışan diğer illerdeki işçilere de aynı koşullarda izin verilmelidir.

• Çaya konulan kota kaldırılmalıdır.

• Çaykur’un bütün olanakları zorlanarak çay alım kontenjanını yükseltilmelidir.

• Hayat pahalılığı, maliyet artışı, enflasyon ve yaşam standartları düşünülerek destekleme ile birlikte Çayda taban alım fiyatı 5 TL olmalıdır.

• Salgınından dolayı mağdur olan ve çayını toplayamayacak durumda olan hasta, karantinada olan, köyüne dönemeyen üreticilerin çayları devlet tarafından toplanmalıdır.

• Çay üreticilerinin borçları çay bedelleri ödenene kadar ertelenmelidir.