Çelik’ten İçişleri Bakanı’na: Millet Bahçesi inşaatında çıkan kemikler ne yapılmıştır?

HDP Milletvekili Çelik, Mardin’de bir mağarada bulunan ve insana ait olduğu iddia edilen kemikler ile Süryani Mezarlığına Millet Bahçesi yapılmasını Meclis gündemine taşıdı.

Çelik, İçişleri Bakanı Soylu’ya “Mardin Dargeçit’te yapılan Millet Bahçesi inşaatında çıkan kemikler ne yapılmıştır?” diye sordu.

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, Mardin’de bulunan ve 30-40 insana ait olduğu iddia edilen kemikler ile Süryani mezarlığının bulunduğu alana Millet Bahçesi ve düğün salonu yapılmasına ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi.

Önergenin gerekçesinde, basında Mardin Dargeçit’e bağlı Akyol Kırsal Mahallesi’ne bağlı Gulbiş Mezrasındaki bir mağarada insan kemiklerine rastlandığına ilişkin bilgilerin yer aldığını  belirten Çelik, “Yine iddialara göre kemiklerin 30-40 farklı kişiye ait olduğu iddia edilmektedir.” diye kaydetti.

‘Park ve düğün salonu yapılan alan Süryani  Mezarlığıdır’

Çelik, yine Mardin Dargeçit’te Bahçebaşı ve Saray mahalleleri arasındaki alanda Dicle Kalkınma Ajansı ve Dargeçit Belediyesi’nin ortak projesiyle “Saray Mahallesi Rekreasyon Projesi” adı altında Millet Bahçesi ve düğün salonu yapıldığını belirtti. Çelik, “Tarafımıza ulaşan bilgilere göre, park ve düğün salonun yapıldığı alan bir süredir gömü yapılmayan Süryani Mezarlığıdır. Ve inşaat sırasında mezarlar ve mezar taşları iş makineleriyle taşınmıştır.” diye ifade etti.

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik

Çelik, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle önergede şu soruları sordu;

  • Söz konusu inşaat alanın mezarlık alanı olduğu bilindiği halde neden mezar sahiplerine ya da Mardin’de bulunan Süryani vakıflarına ya da derneklerine bilgi verilmemiştir?
  • Kayyım tarafından yönetilen Mardin Büyükşehir Belediyesi kayıtlarına göre, Dargeçit ilçesinde kaç adet Süryani mezarlığı bulunmaktadır?
  • Kayyım tarafından yönetilen Mardin Büyükşehir Belediyesi kayıtlarına göre, Mardin kent genelinde kaç tane Süryani mezarlığı bulunmaktadır?
  • Kayyım tarafından yönetilen Mardin Büyükşehir Belediyesi kayıtlarına göre, Mardin kent genelinde kaç tane Ermeni mezarlığı bulunmaktadır. 
  • Kent genelinde yapılan inşaat ve kazı çalışmalarında başka insan kemiklerine rastlanmış mıdır?
  • Herhangi bir mezarlık alanında inşaat yapılacağı zaman hangi prosedür izlenmektedir?