Cerattepe direnişinin simge ismi Erzade Yalçıntaş yaşamını yitirdi

“Ömrümün sonuna kadar Cerattepe için ne yapmak gerekiyorsa yapmaya hazırım” sözleri ile hatırlanan Cerattepe direnişçisi Erzade Yalçıntaş yaşamını yitirdi.

Artvin Cerattepe’de kurulmak istenen altın madenine karşı mücadelesi ile direnişin simge isimlerinden olan Erzade Yalçıntaş yaşamını yitirdi. “Ömrümün sonuna kadar Cerattepe için ne yapmak gerekiyorsa yapmaya hazırım” sözleri ile tanınan ve 98 yaşında koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Artvin’in Erzade teyzesi, bugün Çamlık Mahallesi’nde bulunan Kolorta Mezarlığı’nda defnedildi. Aile üyelerinin de Kovid-19 testlerinin pozitif olması nedeniyle Yalçıntaş’ın cenazesine katılamazken, Yeşil Artvin Derneği ve ildeki siyasi parti temsilcilerinin katılımı ile son yolculuğuna uğurlandı.

Dede: Mücadeleyi devam ettireceğiz

Yalçıntaş hakkında konuşan Sol Parti Artvin İl Başkanı Sercan Dede, Yalçıntaş’ın verdiği mücadele ile herkese örnek olduğunu söyledi. Onun tüm Artvin’in “Erzade Teyzesi” olduğunu ifade eden Dede, “98 sene boyunca Artvin’in toprağında yetişen Erzade teyzemizi kaybetmenin acısını yaşıyoruz. O bu coğrafyanın doğası için verdiği mücadele ile hepimize örnek oldu. O doğası, suyu için büyük bir mücadele verdi. Biz de onun bıraktığı yerden mücadeleyi devam ettireceğiz” dedi.

Koyuncu: Bize örnek oldu

Cerattepe mücadelesinin simge ismini kaybetmekten üzüntü duyduğunu belirten Halkevi Artvin Şube Başkanı Dursun Ali Koyuncu ise, Erzade teyzeden aldıkları güç ile mücadeleyi yürüttüklerini belirtti. Erzade teyzenin her çağrıda yanlarında bulunduğunu dile getiren Koyuncu, “Erzade teyze kararlılığı ile hepimize örnek oldu. O mücadelemizde yaşayacak. Doğa direnişimizde adı yaşayacak” diye konuştu.

MA / ARTVİN