Ceren Damar’ı katleden sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis

Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi, Ceren Damar Şenel’i katleden sanık Hakan İsmail Hikmet’e “Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” verilmesine hükmetti.

Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’in kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından katledilmesine ilişkin davanın 4’üncü duruşmasına Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. “Ağırlaştırılmış müebbet hapis” istemiyle yargılanan sanık Hasan İsmail Hikmet duruşmada takım elbisesiyle hazır bulundu. Duruşmayı, Şenel’in ailesi, avukatları, Ankara Kadın Platformu, Kadın Meclisleri üyelerinin de aralarında bulunduğu kalabalık grup takip etti.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Kadın Komisyonu, davaya müdahil olma talebinde bulundu. Sanık avukatı Vahit Bıçak, bu talebe itiraz ederek “Olaydan doğrudan zarar görmediği” gerekçesiyle talebin reddedilmesini istedi. Mahkeme, talebi reddetti.

’15 Temmuz’ üzerinden savunma

Duruşma esasa ilişkin sanık avukatı Vahit Bıçak’ın savunmasıyla devam etti. Bıçak, sanık Hikmet’in birden çok kişiyi öldürmediğini belirterek, “Katliam yapmadı, çılgın cinayet işlememiştir.” şeklinde uzun uzun sanığı savundu. Şenel’in iyi eğitim veremediğini iddia eden Bıçak, sanığın daha önce Şenel’i şikayet ettiğini ileri sürdü.

Sanık avukatı Bıçak, daha önceki duruşmalarda olduğu gibi Şenel ile sanık arasında bir ilişki olduğunu bu duruşmada da iddia etti. Bıçak, “Ceren Damar’ın 15 Temmuz’u savunduğu, sanığın insanlık dersi verdiği” gibi iddialarda bulunarak savunmasına devam etti.

Sanık avukatı Bıçak tüm indirim gerekçelerini sıraladı

Bıçak: “Bıçak darbeleri öldürücü değildi. Ben odada ilk müdahalenin yanlış yapıldığını düşünüyorum, bence ölüme sebep olan şey yanlış müdahale.“ dedi. Tüm indirim gerekçelerini sıralayan Bıçak, “Baskılar sonucu olay anında sanık cinnet geçirmiştir. Olayda meşru müdafaa vardır. Haksız tahrik hükümleri uygulanmalıdır.” dedi. Bıçak, sanığın tahliyesini de talep etti. Bıçak’ın savunması sırasında sık sık izleyici sıralarından tepkiler geldi.

Sanık Hakan İsmail Hikmet de, avukatının ardından söz alarak, adil yargılanmadığını iddia etti. Hikmet, “Suç işlediğimi kabul ediyorum, heyetin adil bir ceza vereceğini umuyorum. Pişmanım” dedi.

‘Sanığın pişmanlığı samimi değil’

Müşteki avukatı Çetin Arslan da, sanığın pişmanlığının samimi olmadığını belirterek, “Canavarca hisle ve acı çektirerek öldürdüğü somut delilerle tespit edilmiştir. Buradan emsal oluşturacak bir kararın verilmesini talep ediyoruz” dedi.

İndirim uygulanmadan müebbet hapis cezası verildi

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme sanık Hakan İsmail Hikmet’i, “Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum etti. Hikmet’e, “Ruhsatsız silah bulundurmak” suçundan bir yıl, “Silahla tehdit” suçundan da 2 yıl ayrıca hapis cezası verildi. Sanık Hikmet için indirim uygulanmadı.

Duruşma öncesi Ankara Kadın Platformu açıklama yaptı

Duruşma öncesi açıklama yapıldı

Duruşma öncesi Ankara Kadın Platformu, Kadın Meclisleri ve Şenel’in ailesi adliye önünde bir araya geldi. Ceren Damar’ın fotoğraflarını taşıyan grup, “Sessiz Kalmıyoruz”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet” istiyoruz sloganını attı.

‘Adalet arayışımız sürecek’

Fotoğraf: AA

Burada konuşan Şenel’in babası Mustafa Damar, bugün bir kez daha kızları için adalet aramaya geldiklerini söyledi. Pes etmeyeceklerini, adalet arayışlarını sürdüreceklerini belirten Damar, “Adaleti anlatmak, adaleti konuşmak, bu konulardan bahsetmek çözüm olamaz. En kısa zamanda adaletin tecelli ettirilmesi gerekiyor.” dedi.

‘Yargılama süresince kızıma iftira atıldı’

Damar, kızının görevini yaptığı için katledildiğini ancak yargılama boyunca kızına iftira atıldığına dikkat çekerek, “Ceren Damar davası tüm toplumun davası. Bu nedenle dava neticesinde verilecek karar milat olacaktır.” şeklinde konuştu.

Daha sonra Kadın Meclisleri adına açıklama yapan Mizgin Sünbül, mahkeme salonlarında her seferinde, kadınların hayatına, yaşam tarzına yönelik çirkin saldırılarla karşılaştıklarına dikkat çekerek, duruşmada karar beklediklerini söyledi.