Ceren Özdemir’i katleden zanlıya verilen ‘iyi hal raporu’ meclis gündeminde

HABER MERKEZİ – CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Meclis’e verdiği önergeyle Ceren Özdemir’i katleden zanlıya 20’den fazla suçtan sabıkası olmasına rağmen iyi hal raporunun nasıl verildiğini sorarak, “Muhalif olan herkesi tutuklayıp, tecrit uygulayan iktidar, daha önce de firar etmiş, 20 den fazla suçtan sabıkası olan bir kişiye açık cezaevi imkânı sağlanması adalete olan güveni zedelemiştir” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Ordu’da uğradığı bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybeden Ceren Özdemir olayını meclis gündemine taşıdı. Tekin, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yazılı olarak yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde, daha önce de bir çocuğu öldürmeye teşebbüs ettiği ve çok sayıda suç kaydı bulunan Ceren Özdemir’i katleden zanlıya iyi hal raporunun nasıl verildiğini sordu. Tekin, “Muhalif olan herkesi tutuklayıp, tecrit uygulayan iktidar, daha önce de firar etmiş, 20 den fazla suçtan sabıkası olan bir kişiye açık cezaevi imkânı sağlanması adalete olan güveni zedelemiştir” dedi.

Tekin, cezaevlerindeki, idare ve gözlem kurulları raporlarını otomatiğe bağlamış şekilde vermeye devam edecek olurlarsa, kamu vicdanını rahatsız eden bu ve benzeri sonuçlar yaşanmaya devam edeceğine işaret ederek, bunun sorumlusunun da önlem almayan yetkililer olacağına işaret etti.

Ceren Özdemir cinayetinin, infaz düzenlemesini yeniden tartışmaya açık hale getirdiğini belirten Tekin, soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını talep etti:

 1. Son 15 yılda, kapalı ve açık cezaevlerinden firar eden hükümlü ve tutuklu sayısı kaçtır?
 2. Bir hükümlünün açık cezaevine geçmesine karar veren “Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu” hangi mesleklerden oluşmaktadır?    
 3. Kapalı cezaevinden açık cezaevine geçmenin koşulu olan raporlar hangi kriterlere göre verilmektedir? 
 4. Bu raporlarına yönelik denetim ve kontroller ne sıklıkla gerçekleştirilmektedir?
 5. Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulları tarafından verilen iyi hal raporlarından kaçı yapılan denetim ve kontroller sonrasında iptal edilmiştir?
 6. “Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu”, Ceren Özdemir’in katili olan kişinin tekrarlayan şiddet eğiliminde olduğu gerçeğini neden saptayamamıştır?
 7. Açık cezaevinden firar eden bir hükümlünün yakalandığı takdirde yeniden açık cezaevine alınması mümkün müdür?
 8. Açık cezaevinden özel izinle dışarıya çıkan bir hükümlünün dışarıda suç işlemesini önlemek için ne gibi denetim ve kontrol mekanizmaları hayata geçirilmektedir?
 9. İnfaz süresini tamamlamış olmasına rağmen bugüne kadar açık cezaevine çıkamayan bir hükümlü örneği var mıdır?   
 10. Bugüne dek; kaç cinsel istismar zanlısı, uyuşturucu kullanma, bulundurma ve uyuşturucu madde ticareti zanlısı açık cezaevine alınmıştır? 
 11. 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve ilgili uygulama yönetmeliği gereğince bugüne kadar görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyen kaç kurum ve kamu çalışanı hakkında soruşturma açılmış ya da inceleme başlatılmıştır? Bu inceleme ve soruşturmaların kaçı sonuçlandırılmıştır?