Çerkezoğlu: 1 Mayıs asla yargılanamaz

İstanbul’da Taksim Meydanı’na 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle yapılmak istenen yürüyüş nedeniyle haklarında dava açılan 15 DİSK yöneticisinin yargılanmasına başlandı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 1 Mayıs’ın asla yargılanamayacağını söyleyerek, “Hukuksuz bir inadı sürdürerek, 1 Mayıs’ı işçi sınıfına ve bütün İstanbullulara zehir etmekten vazgeçin.” dedi.

DİSK üyelerinin 1 Mayıs 2020 tarihinde Taksim Meydanı’na gerçekleştirmek istedikleri yürüyüşe polis müdahale etmişti. Yapılmak istenen yürüyüş nedeniyle DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun da aralarında bulunduğu 15 DİSK yöneticisi hakkında “2911 Sayılı Kanuna muhalefet etmek” iddiasıyla İstanbul 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Davanın ilk duruşması bugün başladı.

Duruşma öncesi İstanbul Adliyesi önünde açıklama yapıldı. Açıklamada, “1 Mayıs yasaklanamaz” pankartını açarak, “Hak hukuk adalet”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

‘Asıl suçu Taksim’i işçi sınıfına kapatanlar işledi’

Açıklamada konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, daha önce de 1 Mayıs ve Taksim’e yürüyüş kararlılıkları karşısında DİSK’e davaların açıldığını hatırlattı. Kararlılıklarının sürdüğünü ve bunu mahkeme salonunda da dile getireceklerini belirten Çerkezoğlu, 1 Mayıs’ın asla yargılanamayacağını vurguladı. Çerkezoğlu, asıl suçu 1 Mayıs’ta Taksim’i işçi sınıfına kapatanların işlediğini dile getirdi. 

‘Taksime sahip çıkmaktan vazgeçmeyeceğiz’

Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs kutlamasının suç olmadığını söyleyen Çerkezoğlu, “Bu konuda alınan uluslararası kararlar olmasına rağmen tekrar aynı davayı açmaktan vazgeçmiyorlar. Varsın onlar hukuksuzluklarından vazgeçmesin, biz hakkımız olanı istemekten ve Taksim’e sahip çıkmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.” dedi. 

‘Görevinizi yapın’

Yargının asıl görevinin ülkeyi devlet-mafya-siyaset ilişkilerinden korumak olduğunu ifade eden Çerkezoğlu, “Emredilenleri değil, görevinizi yapın. Artık bu hukuk tanımaz yasalara son verin, 1 Mayıs konusundaki mahkeme kararlarını, Anayasayı ve yasaları görmezden gelmekten vazgeçin. Hukuksuz bir inadı sürdürerek, 1 Mayıs’ı işçi sınıfına ve bütün İstanbullulara zehir etmekten vazgeçin.” ifadelerini kullandı.

“Akıl ve hukuk dışı bir inatla” ülkenin yönetilemeyeceğini söyleyen Çerkezoğlu, “Biz 1 Mayıs’ı şarkılarımızla, dilimizde özgürlük türküleriyle ve marşlarımızla çocuklarımızın elinden tutarak Taksim’de kutlamaktan ve 1977’de kaybettiğimiz yoldaşlarımızın anısına sahip çıkmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bu isteğimiz son derece haklı ve meşrudur.” şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından Çerkezoğlu ve emekçiler duruşma salonuna geçti. Kimlik tespitiyle başlayan duruşma, savunmalarla devam ediyor. 

MA – İSTANBUL