Çerkezoğlu: Düzenleme Meclis’e gelirse yürüyüş genel grevlere taşınacaktır

DİSK’e bağlı sendika üyeleri kıdem tazminatına yönelik düzenlemeye karşı yaptıkları açıklamalarda, “Kıdem tazminatımızı gasp ettirmeyeceğiz” dedi.

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, “Eğer kıdem tazminatımıza yönelik bir düzenleme Meclis’e gelirse, bugün başlayan bu yürüyüş genel grevlere, genel direnişlere taşınacaktır!” dedi.

DİSK Genel Merkezi, DİSK Başkanlar Kurulu’nun kıdem tazminatına ilişkin açıkladığı sonuç bildirgesinin, 81 ilde, yüzlerce işyerinde, on binlerce işçinin katılımıyla okunduğunu bildirdi. DİSK, yapılan açıklamalarda işçilerin “Kıdem tazminatımızı gasp ettirmeyeceğiz” mesajını verdiğini belirtti.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da, Beşiktaş Belediyesi Fen İşleri Garajında yapılan açıklamaya katıldı. Mezopotamya Haber Ajansı’nda geçen bilgilere göre; Açıklamada, “Kıdem tazminatımıza dokunma”, “Kıdem tazminatı bir müzakerenin değil ancak bir mücadele konusu olabilir” pankartlarının açıldığı açıklamada, “Kıdem hakkımız söke söke alırız”, “Kıdeme dokunan eller kırılsın” sloganları atıldı.

Fotoğraf: MA

‘Kıdem tazminatımıza dokunamayacaksınız’

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, kıdem tazminatının bir işveren sorumluluğu ve kıdem tazminatının emekçilerin 13’üncü ay ücreti olduğunu ifade etti. Her seferinde kıdem tazminatının ülkenin gündemine getirildiğini belirten Çerkezoğlu, “Biz de her seferinde ‘kıdem tazminatı kırmızıçizgimizdir dokundurtmayız’ dedik. Onlar da her seferinde rafa kaldırmak zorunda kaldılar. Hükümetin son girişiminde ‘kıdem tazminatı başka bahara kaldı’ dediler. Biz de ‘o bahar hiç gelmeyecek’ kıdem tazminatımıza dokunamayacaksınız” diye konuştu.

 ‘AKP 18 yıldır kıdem tazminatını tartışıyor’

Fotoğraf: MA

Salgın döneminde işçilerin canları ile uğraşırken iktidarın kıdem tazminatına el uzattığını ifade eden Çerkezoğlu, kıdem tartışmalarının ilk kez ortaya çıkmadığını 18 yıldır AKP iktidarının bunu tartıştığını belirtti.

İktidarın şimdi de Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) adı altında kıdem tazminatını yok etmek istediğini söyleyen Çerkezoğlu, “İşsizlik fonunda olduğu gibi kıdem tazminatını da fona devredilip kendileri için kullanmak istiyorlar. Hükümet kendi beceriksizliğini ve kendi yarattığı ekonomik krizin bedelini ve emekçilere ödettirmek istiyor. Biz buna izin vermeyeceğiz.” dedi.

‘Bir anlaşma olmayacak’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sendikalar kendi aralarında anlaşsın” açıklamasını hatırlatan Çerkezoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Sanki kıdem tazminatı tartışmaları bize aitmiş gibi ‘sendikalar kendi aralarında anlaşsın’ deniliyor. Biz sendikaların kıdem tazminatı için herhangi anlaşmamız yok, olmayacak da. Kıdem tazminatı tartışmalarını siyasi iktidar ortaya attı. Bunun sorumluluğu bize değil size aittir. Çıkıp sendikalara ‘neden anlaşmıyorsunuz’ demenin bir anlamı yok. ‘Kıdem tazminatını birilerinin insafına bırakmadan çözmek istiyoruz’ diyorlar. Bize anamızın ak sütü kadar helal olan kıdem tazminatı birilerinin insafına bırakılmaz. Kıdem tazminatını işveren ödemiyorsa buna en başta devlet müdahale etmesi gerekir ancak devlet bu tazminatı gasp etmek istiyor.”

‘Düzenleme Meclis’e gelirse yürüyüş genel grevlere taşınacaktır’

İktidarın şirketlere güvence verdiğini söyleyen Çerkezoğlu, “Patronlara güvence vermeyi bırakın, işçinin alınterinin güvencesi olun. Bu devlete düşen bir görevdir.” dedi. Çerkezoğlu, “Eğer kıdem tazminatımıza yönelik bir düzenleme Meclis’e gelirse, bugün başlayan bu yürüyüş genel grevlere, genel direnişlere taşınacaktır!” şeklinde konuştu.

Çerkezoğlu’nun açıklamasından sonra DİSK Başkanlar Kurulu’nda alınan karalar okundu.