Çerkezoğlu: İşçiler bir kez daha açlığa mahkum edildi

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 2021 yılı için belirlenen asgari ücrete tepki göstererek, “İşçi sınıfını bir kez daha yok saydınız. İşçileri bir kez daha açlığa sefalete mahkum ettiniz. Ama bilin ki bu dava burada bitmez. Bu hesap burada bitmez!” dedi.

Fotoğraf: Genel-İş

DİSK, belirlenen 2021 yılı asgari ücrete ilişkin tüm Türkiye genelinde eş zamanlı ortak basın açıklamaları yaptı. İstanbul Kadıköy’de İskele Meydanı’nda yapılan açıklamaya DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ile sendika üyeleri katıldı. Açıklamaya, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katılarak destek verdi.

“Asgari ücret vergiden muaf olsun, SGK prim desteği sağlansın, sefalet ücreti değil insan onuruna yaraşır asgari ücret” pankartının açıldığı açıklamada “Asgari yaşamak istemiyoruz”, “Sefalet ücreti istemiyoruz” sloganları atıldı.

‘İşçiler bir kez daha açlığa mahkum edildi’

Açıklamayı yapan Çerkezoğlu, işçi sınıfının bir kez daha yok sayıldığını belirterek, işçilerin bir kez daha açlığa sefalete mahkum edildiğini söyledi. Çerkezoğlu, “Bu mu adaletiniz, bu mu bu ülkenin tüm değerlerini üreten işçiye emekçiye reva gördüğünüz asgari ücret. Bu asla kabul edilemez. Bu adaletli değildir insaniyetli değildir hakkaniyetli değildir.” dedi.

‘Ucuz emek cenneti asgari ücretle bir kez daha teyit ettiniz’

Türkiye’de saatlik işçi maliyetinin 5.6 Dolar, Almanya’da ise 47 Dolar olduğuna işaret eden Çerkezoğlu, şöyle konuştu:

“Gelin ey yabancı sermaye uluslararası sermaye. Gelin ‘burası ucuz emek cenneti’ diyordunuz ya işte bu asgari ücretle bunu bir kez daha teyit ettiniz. Bu ülkenin işçisini emekçisini açlığa mahkum ettiniz. Ama bilin ki asgari ücreti sizin keyfiyetinize bırakmayacağız. Bilin ki bu dava burada bitmez bilin ki bu hesap burada bitmez bu mücadele burada bitmez.”

‘Bu dava burada bitmez’

Çerkezoğlu, 1 Ocak 2021’den itibaren başta asgari ücret civarında ücret alan 10 milyon işçi ve aileleri olmak üzere, sendikalı sendikasız bütün işçilerle birlikte asgari insan onuruna yaraşır bir ücret haline getirmek için mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Çerkezoğlu, “Bu dava burada bitmez, bu hesap burada bitmez. Ülkemize de emeğimize de sahip çıkacağız.” dedi.

Yeni1Mecra