Çerkezoğlu Yeniceli madencilerle dayanışma çağrısı yaptı

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Çanakkale Yenice ilçesindeki NESKO Madencilik’e bağlı ocakta direniş yapan işçiler için dayanışma çağrısı yaptı.

Dev Maden Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün ve işçi temsilcileriyle birlikte işverenle görüştü ancak bir anlaşma sağlanamadı.

İşçileri ikna etmek için Yenice Kaymakamı Ahmet Beşer yanında jandarma görevlilerini de alarak maden ocağına indi. Ancak işçiler haklarını almadan eyleme son vermeyeceklerini söyledi.

Arzu Çerçezoğlu Yenice halkını saat 14.30’da yapılacak açıklamaya davet etti.

Halit Elçi – Çanakkale

Çanakkale’nin Yenice ilçesindeki NESKO Madencilik’in 40 işçisinin, kendilerini 140 metre derinlikteki ocağa kapatarak başlattıkları direniş 7 gününde. Bugün yapılacak olan kitlesel basın açıklaması için bölgeye gelen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Yenice halkını madene çağırdı.

Aylardır ödenmeyen ücretlerini ve ihbar-kıdem tazminatlarını alabilmek, Dev Maden-Sen’e üye oldukları için işten çıkarılan 11 arkadaşlarının işe iadesi için 26 Şubat günü kendilerini maden ocağına kapatan 40 işçinin direnişinin 7. gününde maden işletmesine giden yolda saat: 14.30’da geniş katılımlı bir basın açıklaması yapılacak.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu Yeniceli maden işçileriyle dayanışmak ve basın açıklaması yapmak üzere bu sabah saatlerinde Yenice’ye geldi. Çerkezoğlu, burada işçi temsilcileri Sercan Fidan ve Ali Karagöz ile birlikte verdiği mesajla Yenice halkını ve emek dostlarını basın açıklamasına katılmaya ve direnişçi işçilerle dayanışmaya çağırdı.

Şirket işçi temsilcileriyle görüştü, sonuç çıkmadı

Dev Maden Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün, işverenle görüştükten sonra işverenin yaklaşımını dışarıdaki işçilere aktardı.

İşveren günlerce işçilerin temsilcileri ve Dev Maden-Sen yetkilileri ile görüşmeyi reddettikten sonra işçiler ile işçi yakınlarının kararlılığı, direnişin Türkiye çapında geniş bir destek görmesi karşısında NESKO Madencilik yetkilileri dün işçi temsilcileri ve sendika yetkililerini görüşmeye çağırdı. Görüşmeye işçiler adına Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün, Örgütlenme Uzmanı Muhammet Alkış, işçi temsilcileri Sercan Fidan ve Ali Karagöz katıldı.

Ancak şirket yetkililerinin işçilerin tüm alacaklarını ödemeye yanaşmaması üzerine iletişim kurulan ocaktaki işçilerin, tüm alacaklarını almadan yeraltından çıkmayacaklarını söyledikleri öğrenildi.

Yenice Kaymakamı ocağa indi

NESKO bakır maden ocağındaki işçilerin yerin 140 metre altındaki direnişi 7’inci gününe girdi.

Sendika ve işçi temsilcileriyle yapılan görüşmenin hemen arkasından Yenice Kaymakamı Ahmet Başer’in maden işletmesine geldiği ve yanındaki güvenlik görevlileri ile yeraltındaki işçilerin yanına indiği öğrenildi.

Burada şirketin ödemeleri yapmak için çaba gösterdiğini, bir miktar ödeme yaptığını, direnişteki işçilerin ocaktan çıkmaları halinde alacaklarının ödenmesi için şahsen çaba göstereceğini söyleyen Başer, işçilerden direnişe son vermelerini istedi.

Buna karşılık yeraltındaki işçilerin, şirkete hiçbir şekilde güvenmediklerini, direnişe son verdikleri anda şirketin borçlarını ödemekten vaz geçeceğini, bunu yıllarca yaşadıklarını söyleyerek “Haklarımızın tamamını almadan buradan çıkmayacağız. Haklarımızı almadan, buradan ancak ölümüz çıkar” dedikleri öğrenildi. Bunun üzerine Kaymakam Başer ocaktan ayrıldı.