Cerrahi maskeler 1 liradan satılacak

Ticaret Bakanlığı, cerrahi maskelerin adedi en fazla 1 liradan olmak üzere yarından itibaren satışa sunulacağını bildirdi.

1 liranın üzerindeki fiyatlar “fahiş fiyat” olarak değerlendirilecek.

Fotoğraf: AA

Ticaret Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Covid-19 salgınına karşı normalleşme takviminin açıklandığı 4 Mayıs tarihli kabine toplantısı sonrası alınan kararlar çerçevesinde, cerrahi maskelerin perakende noktalarında satışının mümkün hale geldiği belirtildi.

Açıklamada, marketler, eczaneler, tıbbi cihaz satışı yapan medikal firmalar ve elektronik ticaret platformu üzerinden cerrahi maskelerin satışının yapılabileceği ifade edildi.

1 lira üzerindeki satışlar ‘fahiş fiyat’ olarak değerlendirilecek

Hedefin en yaygın ağ ile vatandaşların en hızlı ve kolay bir şekilde cerrahi maskeleri temin etmesini sağlamak olduğunun belirtildiği açıklamada, “Cerrahi maskeler, adedi KDV dahil en fazla 1 Türk lirası olacak şekilde tüketicilerimize satışa sunulacaktır. Bu fiyatın üzerindeki satışlar ‘fahiş fiyat’ olarak değerlendirilecektir.” denildi.

İlk etapta İstanbul’da satış yapılacak

Satışın yarından itibaren ilk etapta, salgının en yoğun görüldüğü İstanbul’da başlanacağının belirtildiği açıklamada, “Akabinde büyükşehirlerden başlamak üzere hızlı bir şekilde diğer illerdeki marketlerde de cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir.” diye ifade edildi.

Cerrahi maskelerin ilk etapta standart 50’li paketler halinde satışa sunulacağının kaydedildiği açıklamada, “Önümüzdeki haftadan itibaren maskelerin 10’lu standart paketler halinde de satışa sunulması çalışmaları devam etmektedir.” denildi.