Çevik Bir ATK’ye sevk edildi

Yüzlerce ağır hasta tutukluya rapor vermeyen Adlı Tip Kurumu’na başvuran tutuklu emekli orgeneral Çevik Bir’in, verilecek rapor doğrultusunda infazının ertelenmesi bekleniyor.

28 Şubat sanıklarından Genelkurmay 2’nci Başkanı emekli orgeneral Çevik Bir, sabah saatlerinde Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi. İzmir 1 Nolu Kapalı Cezaevi’nden saat 09.30’da İzmir Adli Tıp Kurumu’na (ATK) sevk edilen Bir’e tahliye yolunun açılmak istendiği belirtiliyor. Siyasi ağır hasta tutuklulara rapor vermemekle sicili kabarık olan ATK’nin, Çevik Bir hakkında ne rapor vereceği merak ediliyor.

Bir TV kanalına çıkan Bir’in avukatı Ümit Kara, Bir’in bir süredir demans hastalığı belirtileri gösterdiğini ve sağlık durumunun tespiti için bu hafta içinde ihtisas muayenesi yapılacağını söyledi. ATK’nin hazırlayacağı raporda, Bir’in cezaevi şartlarında tedavisinin yapılamayacağına karar verilirse infaz ertelemesi söz konusu olacak.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin 28 Şubat davasında müebbet hapis cezası kararlarının onaması sonrası haklarında tutuklama kararı verilen emekli orgeneral Çevik Bir ve Genelkurmay Harekat Başkanı emekli orgeneral Çetin Doğan’ın da aralarında olduğu 14 emekli general cezaevine girdi.

Generallerin ilerleyen yaşları nedeniyle yaşadıkları sağlık sorunları, infaz erteleme ihtimalini gündeme getirdi. Avukat Ümit Kara, sağlık sorunları olan emekli generaller Çetin Doğan, Fevzi Türkeri, Kenan Deniz ve Hakkı Kılınç’ın da Çevik Bir gibi hastalıkları nedeniyle Adli Tıp Kurumu’na sevk edilebileceğini ifade etti.