Ceyda Malay’ın yargılanmasına başlandı

Kendisini sürekli tehdit eden ve şiddet uygulayan Gökhan Evinç’i öldüren Ceyda Malay’ın yargılanmasına başlandı.

Malay’ın avukatı Olgun, “Ceyda Malay yaptığı eylemle hayatını savunmuştur.” dedi.

Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması Grubu da, “Yaşamını savunmak zorunda kalan kadınlar değil, kadın katilleri cezalandırılsın.” diyerek Ceyda’ya destek oldu.

Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması adliye önünde Ceyda Malay’a destek açıklaması yaptı Fotoğraf: AA

Balıkesir Edremit ilçesinde tehditle nişanlandığını ve sürekli şiddet gördüğünü söylediği Gökhan Evinç’i (28) pompalı tüfekle öldüren Ceyla Malay’ın (25) Burhaniye Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmasına başlandı. Duruşmaya, tutuklu sanık Ceyda Malay ve avukatı Gizem Berceste Olgun hazır bulundu. Duruşmayı Ceyda Malay’ın ailesi ve Körfez Bağımsız Kadın Dayanışma Grubu üyeleri de izledi.

‘Lise yıllarımdan beri aileme zarar vermekle tehdit etti’

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Sanık Malay, savunmasında, Evinç’in kendisini lise yıllarından beri ailesine zarar vermekle tehdit ettiğini söyledi. Evinç’in yine tehditlerle kendisini yüzük takmaya zorladığını belirten Ceyda Malay, olaydan önceki gün evdeki ilaçları içerek intihar girişiminde bulunduğunu söyledi.

‘Gökhan Evinç beni dövmeye başladı’

Malay, Evinç’i öldürdüğü olayı ise şöyle anlattı: “Bana ‘İnfazım var. Bütün ailene zarar veririm’ diyerek, polise onun yüzünden intihara teşebbüs ettiğimi söylettirmedi. Ertesi gün ailemi olaylardan habersiz şekilde benim bunalımda olduğumu söyleyerek kahvaltıya çağırdı. Kahvaltının ardından babam evden çıktı, babaanneme gitti. Annem de mutfağa geçerek kapıyı kapattı. Gökhan Evinç beni dövmeye başladı. Ben de odada bulunan tüfeği alarak, evden çıkması konusunda kendisini uyardım. Tüfeğin dolu olduğunu bile bilmiyordum. Tüfek ateş aldı ve sobanın üzerine devrildi.”

‘Anne o artık bize zarar vermeyecek’

Tüfek sesini duyunca annesinin geldiğini anlatan Malay, “Ona, ‘Anne, o artık bize zarar veremeyecek’ dedim. Sonrasında ambulansı ve babamı aradık.” dedi. Mahkeme Ceyda Malay’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Avukat Gizem Berceste Olgun Fotoğraf: AA

‘Müvekkilim darp ve tehdide karşı yaşamını savundu’

Malay’ın avukatı Gizem Berceste Olgun, mahkeme çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, müvekkilinin maruz kaldığı darp ve tehdide karşılık yaşamını savunmak için dava konusu olan eylemi gerçekleştirdiğini belirtti.

‘Ceyda Malay’ın tahliyesini talep ediyoruz’

Evinç’in daha önce birkaç cinayetten sabıkası olduğunu, saldırmaya ve tehdide meyilli bir kişi olduğunu belirten Olgun, “Bu kişinin Malay’ı defalarca öldürmekle tehdit ettiği, kendisinin günlüklerinden de anlaşılmıştır. Dolayısıyla Ceyda Malay yaptığı eylemle hayatını savunmuştur. Biz kendisinin tahliyesini talep ediyoruz.” dedi.

‘Kızım kendini savundu bu göz önünde bulundurulsun’

Anne Canan Seyhan da kızının kendini savunduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Benim kızım kendini savundu. Devletin, savcıların bunu göz önünde bulundurmalarını istiyorum. Karşı tarafın suç potansiyelini, Ceyda’nın sadece ailesini ve kendisini korumak istediği göz önünde bulundurulsun istiyorum. Kızım bunları hak etmedi, bilerek, isteyerek yapmadı.”

Körfez Bağımsız Kadın Dayanışmasından destek

Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması Grubu Temsilcisi Süheyla Doğan da, şöyle konuştu:  “Bir karıncayı bile incitmeyen Ceyda, erkek egemen sistem ve anlayış yüzünden kendisine hayatı zindan eden bir erkeği öldürmek zorunda bırakıldı. Ceyda’ya sahip çıkıyoruz. Ceyda yalnız değil. Ceyda cinayet işlemedi. O, kendisinin ve yakınlarının hayatını savundu. Yaşamını savunmak zorunda kalan kadınlar değil, kadın katilleri cezalandırılsın.”

Ne olmuştu?

Ceyda Malay, Balıkesir’in Edremit ilçesindeki evlerinde, 13 Ocak 2019’da tehditle nişanlandığı Gökhan Evinç’e babasına ait tüfekle ateş etmişti. Evinç olay yerinde hayatını kaybetmişti. Gözaltına alınan Malay ile annesi ve babası, Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilmişti. Ceyda Malay tutuklanırken, annesi ve babası ise serbest bırakılmıştı.