Ceyhan Belediyesi’ne operasyon

Mazbatası iptal edilen eski CHP Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar, iş insanları ve kamu görevlilerinin de bulunduğu 23 kişi gözaltına alındı.

Ceyhan Cumhuriyet Başsavcılığı, 23 kişinin “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “rüşvet” ve “irtikap” iddialarıyla gözaltına alındıklarını açıkladı.

Adana’nın Ceyhan Belediyesinde rüşvet aldıkları öne sürülen 23 kişinin yakalanmasına yönelik operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında polis ekipleri Ceyhan Belediyesi binasında arama yaptı.

Belediye binası ve 23 şüphelinin adreslerinde arama yapan polis ekipleri, CHP’li eski Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’ın da aralarında olduğu 23 kişiyi gözaltına aldı. Adana Adli Tıp Biriminde sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

Eski Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar gözaltına alınırken

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), mart ayında adli sicil kaydındaki cezası gerekçesiyle Aydar’ın mazbatasının iptaline karar vermişti.

Başsavcılıktan açıklama

Ceyhan Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, şunlar ifade edildi: “Ceyhan Cumhuriyet Başsavcılığınca, eski Ceyhan Belediye Başkanının talimatlarıyla aralarında Ceyhan Belediyesi İmar Müdürü G.D.D’nin de bulunduğu belediyede görevli bir kısım şüphelilerin, ilçedeki iş insanlarından imar ve ruhsatla ilgili eksiklikler gerekçe gösterilerek rüşvet talebinde bulundukları iddiaları üzerine soruşturma başlatılmıştır.”

23 kişi ‘örgüt kurmak, rüşvet ve irtikap’ iddialarıyla suçlanıyor

Şüpheliler hakkında 5 Şubat’ta iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması kararı alındığının belirtildiği açıklamada, “Soruşturma kapsamında Ceyhan Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde kolluk güçlerince, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, rüşvet ve irtikap suçlarından bugün eş zamanlı operasyon yapılmıştır. Aralarında iş insanları ve kamu görevlilerinin de olduğu 23 şüpheli gözaltına alınmış olup, soruşturma titizlikle sürdürülmektedir.” denildi.

AA – ADANA