‘Ceylan gibi başka çocuklar olmasın’

Evli olduğu kadını yaralama suçundan 5 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Müslüm A., 9 yaşındaki kızı Ceylan A.’yı işkence ile ağır yaralayarak ölümüne neden oldu.

Olayın duyulmasının ardından çok sayıda kişi İnfaz Yasası’na işaret ederek, tedbir alınmaması halinde buna benzer olayların daha fazla yaşanabileceği kaygılarını paylaştı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadınları ve çocukları korumak için derhal harekete geçilmesini isteyerek, “Ceylan gibi başka çocuklar olmasın.” dedi.

Ceylan A. 9 yaşında babası Müslüm A. tarafından işkence ile katledildi

Antep’te merkez Şahinbey ilçesinde 16 Nisan’da babası Müslüm A. (33) tarafından işkence ile ağır yaralanan 9 yaşındaki Ceylan A. tedavi altına alındığı hastanede dün hayatını kaybetti. Ceylan A.’nın cenazesi Adli Tıp Kurumundaki otopsi işlemlerinin ardından ailesine teslim edildi.

Olaydan sonra gözaltına alınan ve emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlı Müslüm A. 18 Nisan günü nöbetçi sulh ceza hakimliğince “Nitelikli kasten öldürmek” suçundan tutuklandı.

Evli olduğu kadını yaralamadan 5 ay tutuklu kalmış!

Olayın ayrıntıları Ceylan’nın hayatını kaybetmesiyle ortaya çıktı. Alınan bilgilere göre; Müslüm A. evli olduğu Rukiye A.’yı bir yıl önce bıçakla yaralama suçundan tutuklandı. 5 ay tutuklu kaldığı belirtilen Müslüm A. tahliyesinin ardından yaşadığı eve döndü.

Tahliyesinin ardından çocukları yanına aldı

Şiddet gördüğü için evi terk ederek 3 çocuğu ile birlikte ailesinin yanına yerleşen Rukiye A.’nın, Müslüm A.’nın tahliyesinden sonra çocukları yanına aldığını belirttiği öğrenildi. Büyük kızı 9 yaşındaki Ceylan’ı diğer iki çocuğunun yanında işkence ederek ağır yaralayan Müslüm A., 155 ihbar hattını arayarak çocuğunu darp ettiğini bildirerek adresini verdi.

Olay yerine gelen polis, Ceylan’ı ambulansla hastaneye kaldırırken, kaçan Müslüm A.’yı da bir parkta yakalayarak gözaltına aldı. Bu arada evde yapılan incelemede kızını işkence ederek ölümüne neden olan Müslüm A.’nın olayın ardından sıçrayan kan izlerinin bulunduğu perdeyi keserek sobaya atıp, yaktığı belirlendi.

Cumhuriyet Başsavcılığı: Şüpheli 4 Kasım 2019 tarihinde tahliye oldu

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı ise olaya ilişkin açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada, Müslüm A.’nın 31 Mayıs 2019 tarihinde evli olduğu kadına karşı yaralama suçundan tutuklandığını 4 Kasım 2019 tarihinde tahliye olduğunu bildirdi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “C.A.’nın babası şüpheli M.A hakkında 16/04/2020 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır. Şüpheli M.A, 17/04/2020 tarihinde gözaltına alınmış ve 18/04/2020 tarihinde de Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanmıştır. Soruşturma devam etmektedir. Şüphelinin 31/05/2019 tarihinde eşine karşı yaralama suçundan tutuklandığı, 04/11/2019 tarihinde tahliye edildiği tespit edilmiştir.”

İnfaz Yasası ile benzer olayların yaşanabileceği kaygısı

Ceylan A.’yı öldüren Müslüm A.’nın tahliye olduktan sonra olayı işlemesi ayrıca sosyal medya platformlarında büyük tepkiye neden oldu. Başta kadın örgütleri ve aktivistleri olmak üzere çok sayıda kişi İnfaz Yasası’na işaret ederek, buna benzer olayların daha fazla yaşanabileceği kaygılarını paylaştı. Kadın örgütleri ve aktivistleri, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanununu hatırlatarak, Rukiye Aslan ve çocuklarının korunmadığına vurgu yaptı.  

‘Kadınları ve çocukları korumak için derhal harekete geçin’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Eşini bıçakladığı için cezaevinde olan erkek tahliyesinin ardından 9 yaşındaki kızını döverek öldürdü. İnfaz yasasıyla karşımıza çıkacak şiddete karşı kadınları ve çocukları korumak için derhal harekete geçilsin. #CeylanAslan gibi başka çocuklar olmasın! İnfaz yasası başka şiddetin, cinayetin önünü açmasın. Kadına ve çocuğa yönelik şiddet failleri cezaevinden çıkmadan önce devlet kadınlara haber vermek, koruyucu önlemler almak zorundadır.”

175 kadın ve LGBT+ örgütü acil tedbir alınmasını istemişti

175 kadın ve LGBT+ örgütü de dün yaptıkları ortak açıklamada, yeni tip koronavirüs salgını önlemleri kapsamında evde kalmanın kadınlar, çocuklar ve LGBTİ+’lar için yarattığı şiddet sarmalına bir de İnfaz Yasası ile salıverilen cinsel istismar ve kadına yönelik şiddet faillerinin eklendiğine dikkat çekmişti.

Açıklamada, acil eylem planının oluşturulması için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere tüm ilgili kurum ve kuruluşlara çağrı yapılmıştı.