Cezaevlerindeki ‘koronavirüs’ tedbirlerinin süresi uzatıldı

Adalet Bakanlığı, koronavirüs tedbirleri kapsamında cezaevlerindeki avukat ziyareti dahil bütün görüşlerin 30 Nisan’a ertelendiğini bildirdi.

Adalet Bakanlığı twitter hesabından cezaevlerinde koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerin süresinin 30 Nisan’a kadar uzatıldığını bildirdi. Yapılan paylaşımda şu bilgiler yer aldı:

Açık ve kapalı ceza infaz kurumlarındaki avukat ziyareti dahil bütün görüşler, açık ceza infaz kurumlarında kalanların özel izin hakları, hastalık ve güvenlik durumları dışında bir ceza infaz kurumundan başka kuruma yapılan nakiller, hükümlülerin kurum dışı çalışma, lokanta, sosyal tesis ve dış kantin gibi iş yurdu faaliyetleri ertelendi.

Zorunlu durumlarda ziyaretler Başsavcılık kararı ile yapılabilecek

Birden fazla koğuşla birlikte yapılan faaliyetler, ceza infaz kurumlarındaki ve çocuk eğitim evlerindeki aile görüşme odalarının kullanımı, ceza infaz kurumlarında anneleriyle kalan 0-6 yaş grubundaki çocukların kreşe ve anaokuluna gitmeleri ile çocukların dışarıdaki ebeveynleri ya da yakınlarına teslim edilmesi uygulaması da aynı tarihe kadar uzatıldı.

Tutuklu ve hükümlü yakınlarının zorunlu durumlarda ziyaretleri Cumhuriyet Başsavcılığı kararı ile yapılabilecek. Avukatlar zorunlu durumlarda maske, eldiven gibi tedbirler alarak kapalı görüş yapabilecek.