ÇGD, ‘Yılın Başarılı Gazetecileri’ ödüllerini açıkladı

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) “Yılın Başarılı Gazetecileri-2020” ödüllerine layık görülen gazetecileri açıkladı.

“Haber Ödülü” Cumhuriyet Gazetesi’nden Seyhan Avşar’a verilirken, Rafet genç haberi ise Van’da işkence olayını açığa çıkaran haberleri nedeniyle Cemil Uğur’a verildi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) “Yılın Başarılı Gazetecileri -2020” ödülleri açıklandı. Açıklamada, Türkiye’nin Dünya’da gazeteciliğin en zor şartlarda yapıldığı ülkelerden biri olduğuna vurgu yapılarak, “Bu belirleme, hem ulusal hem de uluslararası düzeydeki çeşitli araştırmalarla da ortaya konmaktadır. Bir yandan en fazla gazetecinin cezaevinde olduğu ülkeler arasında ilk sıralarda, diğer taraftan basın özgürlüğü listesinde 180 ülke arasında 154’üncü sırada yer alan bir ülkede gazetecilik, tahmin edileceği gibi mayınlı tarlada yürümekten farksızdır.” denildi.

‘Basının tamamı neredeyse iktidar güdümünde’

Bugün basının küçük bir kısmı dışında neredeyse tamamının iktidar güdümünde olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Öyle bir haldir ki yarın çıkacak manşetleri bizzat iktidar temsilcileri bir gün önceden duyurmaktadır. Ancak bu da yeterli görülmemekte, basın kartları aracılığıyla ‘memur gazeteci’ yaratılması hedeflenmektedir.” denildi.

Ne halkın doğruları öğrenme hakkından ne de gazetecilik etik değerlerinden tek adım geri atmadan sorumluluklarını yerine getiren gazeteciler olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Her yıl olduğu gibi 2020 yılında da kendilerine, hem mesleğimizi hem de özgürlüklerimizi korudukları için Derneğimizin Yılın Başarılı Gazetecileri ödülleri aracılığıyla teşekkür ediyoruz.” diye kaydedildi.

Ödüllerden birinde bu yıl kalıcı değişikliğe gidildiğinin belirtildiği açıklamada şöyle denildi: “Geçen yıl kaybettiğimiz değerli meslek büyüğümüz, Derneğimizin üyesi ve Derneği’mizde, basına ilişkin tarih çalışmalarıyla ayrı bir yere sahip Orhan Koloğlu’nun ismini, ‘İnceleme-Araştırma Ödülü’müze vererek, anısını ve emeklerini yaşatacağız.” denildi. Verilen ödüller şu şekilde;

 Haber Ödülü Seyhan Avşar’a

 • “Haber Ödülü” Cumhuriyet Gazetesi’nde yayımlanan “FETÖ dosyası bir köşkle temizlendi” ve “Amca tapuya, yenge holdinge taşındı” başlıklı haberleriyle Seyhan Avşar layık görüldü.
 • “Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülü” geçen yıl yayınlanan “Sarmal” kitabıyla Murat Ağırel’e verildi.
 • “Mustafa Ekmekçi Haber Ödülü”, BBC Türkçe servisinde yayınlanan “Mülteci Krizi” başlıklı videolu haberleriyle Esra Yalçınalp ile Mahmut Hamsic’iye verildi.

Rafet Genç Haber Ödülü’ne Cemil Uğur layık görüldü

 • Rafet Genç Haber Ödülü”ne, “Gözaltına alındıktan 2 gün sonra hastanede çıktılar”, “Şiba’nın gözaltında gördüğü işkence rapora yansıdı” ve “’Helikopterden atıldı’ denilen kişinin darp raporu: Yüksekten düştü” başlıklı haberleriyle Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri  Cemil Uğur layık görüldü.
 • “Behzat Miser Kent Haber Ödülü” BB Türkçe’de yayınlanan “İzmir depreminde yıkılan bir binanın anatomisi” başlıklı haberle Esra Yalçınalp, Mesut Ersöz ve Osman Kaytazoğlu’na verildi.
 • İnternet Haber Ödülü” Gazete Duvar’da “İran Sınırı-Kurşunlar ve kurtlar arasında” başlıklı haber dizisi ile Hale Gönültaş ve Volkan Nakiboğlu layık görüldü.
 • “Röportaj Ödülü” de Birgün Gazetesi’nde “Korona günlerinde en alttakiler” başlıklı röportajlarıyla Uğur Şahin’e verildi.

İzzet Kezer Haber Fotoğraf Ödülü 8 Mart fotoğraflarına verildi

 •  “İzzet Kezer Haber Fotoğraf Ödülü” ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Fotoğrafları ile European Pressphoto Agency (EPA) foto muhabiri Sedat Suna’ya verildi.
 • Karikatür Ödülü” ise 1980’lerde cezaevinde başlayan ve 40 yıldır bu tutkuyu sürdüren Ali Tarık Hatipoğlu’na verildi.
 • “Yerel Medya Haber Ödülü” Bitlis News’de yayımlanan “Yoksullar için gönderilen Kızılay etleri AKP’li vekilin otelinde görüntülendi” başlıklı haber ile Sinan Aygül’e verildi.
 • “Sayfa Tasarımı Ödülü” Birgün’den “Dünya Caz Günü” içerikli sayfa tasarımı ile Barış Can Sarıkaş’a verildi.
 • “Orhan Koloğlu İnceleme Araştırma Ödülü”nün sahibi ise, AKP iktidarı döneminde basında yaşanan kritik gelişme ve dönüşümler ile yakın tarihin detaylı şekilde anlatıldığı “Yakın Dönem Türk Basın Tarihi” kitabını birlikte yazan Hıfzı Topuz ile Recep Yaşar’a verildi.
 •  “TV Haber Ödülü” ise Fox TV’de “Virüsün Yolculuğu” başlığıyla yayımlanan haberle Yeşim Karacaoğlu, Mahmut Özgün ve Serhat Yağmur’a verildi.
 • “TV Belgesel Ödülü” de DW Türkçe’de yayımlanan “İstanbu’un kaybolan deniz kültürü” başlıklı belgeseli ile Fatima Çelik’e verildi.
 • Mahmut Tali Öngören TV Program Ödülü” ise kurulduktan 26 gün sonra kapatılan Olay TV’de yayımlanan “Melis Danişmend ile #KültürSanat” programı ile Melis Danişmend’e verildi.
 • Radyo Program Ödülü” ise NTV Radyo’daki “Köşedeki Kitapçı” programı ile Adnan Bostancıoğlu’na verildi.
 • “Dayanışma Ödülü” ise Covid-19 salgınına karşı verdikleri mücadele ve toplumu doğru bilgilendirme sorumluluğuyla hareket eden tüm sağlık emekçileri adına Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) verildi.

Yeni1Mecra